Авионска несреќа на Синаи | Вести | DW | 06.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Авионска несреќа на Синаи

На египетскиот полуостров Синаи се урна авион на меѓународната набљудувачка мисија. Во несреќата осум француски војници и еден Канаѓанец го загубија животот. Причините за несреќата сеуште не се разјаснети. Контролниот контакт бил прекинат кратко пред стартот. Меѓународната набљудувачка мисија ја надгледува границата меѓу Израел и Египет на Синаи по мировниот договор од 1979 година.