Авионската несреќа на Пукет најверојатно предизвикана од човечка грешка | Вести | DW | 18.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Авионската несреќа на Пукет најверојатно предизвикана од човечка грешка

*

Причина за уривањето на патничкиот авион на тајандскиот остров Пукет најверојатно е човечка грешка. Портпарол на воздухопловните власти рече дека пилотот бил предупреден од опасните струења на ветерот, но и покрај тоа се одлучил на слетување. Авионот се урбнна во неделата. Во несреќата најмалку 89 лица го загубија животот, а 41 лице ја преживеаја несреќата.