Авганистан, убиен командантот на талибанците | Вести | DW | 13.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Авганистан, убиен командантот на талибанците

Воениот командант на радикално исламистичките талибанци во Авганистан, Мулах Дадула според последните информации е убиен. Високи преставници на авганистанските сили за безбедност утринава потврдија дека дека Дадула бил убиен во синоќешните судири во јужната провинција Елманд. Сеуште е непознато дали во акцијата на авганистанските сили, учествувале и припадници на меѓународните сили стационирани во земјата.