Авганистан –Талибанците ја одбија понудата | Вести | DW | 30.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Авганистан –Талибанците ја одбија понудата

*

Радикално исламистичките Талибанци ја одбија понудата за преговори од авганистанскиот претседател Хамид Карзаи се‘ додека од земјата не се повлечат странските трупи. Карзаи вчера најави готовност за директни преговори со водачот на Талибанците Мула Омар за запирање на растечкото насилство во земјата. Претходно Талибанците ја презедоа одговорноста за вчерашниот самоубиствен напад во Кабул во кој загинаа 31 лице.

Советот за безбедност на ОН остро го осуди овој напад во Авганистан. Организаторите на нападот мора да бидат пронајдени и изведени пред лицето на правдата, се вели во изјавата на Советот.