Авганистан: Повторно само долги бради | Теми | DW | 28.09.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Авганистан: Повторно само долги бради

Талибанците им забранија на берберите во авганистанската провинција Хелманд да ги бричат или да ги потсекуваат брадите на муштериите, велејќи дека тоа го крши нивното толкување на исламот. Берберите велат дека оваа наредба тешко ќе ги погоди нивните бизниси. Ова е враќање на строгите наредби од претходното владеење на талибанците, и покрај ветувањата дека овојпат ќе биде поинаку.

Гледај видео 01:42