Авганистан - ОН | Вести | DW | 30.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Авганистан - ОН

*

Советот за безбедност на ОН остро го осуди самоубиствениот бомбашки напад во Авганистан. Организаторите на нападот мора да бидат пронајдени и изведени пред лицето на правдата, се вели во деклрацијата на Советот. Атентаторот вчера во Кабул активираше бомба пред автобус на авганистанската војска. При тоа беа убиени 31, а повредени уште 30 лица. Одговорноста за нападот ја презедоа бутновничките сили на Талибанците.