Авганистан – напад врз турски дипломати | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Авганистан – напад врз турски дипломати

*

Атентатор самоубиец денеска нападна конвој диопломатски возила на Турција, при што е убиен најмалку еден домашен цивил. Во последователната престрелка повреден е еден телохранител на турските дипломати. Одговорностра за нападот на маргините на главниот град Кабул ја презедоа талибанските милиции. Сили на НАТО го блокираа веднаш целото подрачје.