Авганистан – заложници – МКЦК | Вести | DW | 30.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Авганистан – заложници – МКЦК

*

Меѓународниот комитет на црвениот крст го потврди ослободувањето на четворица негови службеници киднапирани во средата во авганистанската покраина Вардак. Заменик шефот на делегацијата во Кабул, Гранц Рауенштајн, зијави дека бесуловоното ослободување на колегите е од големо значење како за организацијата, така и за семејствата на колегите. МКЦК работи на заштита и помош на жртвите од вооружените конфликти во Авганистан уште од 1987-та година.