Авганистан – атентат | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Авганистан – атентат

*

Војниците во возилото на НАТО, кои вчера го загубија животот при бомбашки напад во авганистанската покраина Кандахар се од Канада. Бомбата, според полициски извори, била поставена покрај патот. Одоговорноста за нападот ја презедоа талибанските сили, чија цел е да ги истераат странските сили од земјата.