Авганистан,неизвесна судбината на германскиот заложник | Вести | DW | 14.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Авганистан,неизвесна судбината на германскиот заложник

*

Кризниот штаб во германското министерство за надворешни работи ги вложува сите сили за ослободување на Рудиолф Блехшмит, 62 годишниот германец кој речиси еден месец е заложник на талибанците во Авганистан. Во телефонски разговор со дел од медиумите, тој вчера побара итно да биде ослободен бидејќи бил многу болен и животот му бил загрозен. Во меѓувреме талибанците ослободија две жени јужнокорејки кои се дел од групата заложници. Во заложништво сеуште се наоѓаат уште 19 јужнокорејци чие ослободување е условено со пуштање од затвор на талибанските борци