Абе се воздржа од посета на споменикот | Вести | DW | 15.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Абе се воздржа од посета на споменикот

*

На годишнината од капитулацијата на Јапонија во Втората светска војна, премиерот Шинзо Абе се воздржа од посета на споменикот на жртвите од војната,Јасукини.Него го посетија само членови на кабинетот за да оддадат почит на загинатите.Посетата на споменикот од страна на претходникот на Абе,Јунихиро Коизуми во Кина и во Јужна Кореја предизвикуваше жестоки критики.Тие и префрлуваат на Јапонија дека ги слави воените злосторници.