Абе поднесе оставка | Вести | DW | 12.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Абе поднесе оставка

*

Јапонскиот премиер Шинзо Абе поднесе оставка. 52 годишниот Абе, кој на функцијата дојде пред неполна година својата одлука ја соопшти на прес конференција. Најмладиот јапонски премиер по втората светска војна се повлекува како последица на падот на популарноста по скандалот со проневера на парите од пензискиот систем во земјата и судирот со опозицијата околу законот за борба против тероризмот, врз чија основа треба да продолжи ангажманот на Јапонија во Авганистан. Како можен негов наследник се спомнува поранешниот министер за надворешни работи Таро Асо.