Абе останува на власт и покрај поразот | Вести | DW | 30.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Абе останува на власт и покрај поразот

*

Јапонскиот премиер шинзо Абе и покрај поразот на изборите за горниот дом на парламентот планира да остане на власта. Сепак се очекува да се случат повеќе промени во владиниот кабинет, по победата на опоззиционата Демократска партија на вчера одржаните избори. Владејачката коалиција сеуште има големо мнозинство во долниот дом на парламентот.