Абдула Ѓул официјално номиниран за претседател на Турција | Вести | DW | 24.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Абдула Ѓул официјално номиниран за претседател на Турција

Турската владеачка партија на правдата и развојот и официјално , го номинираше актуелниот министер за надворешни работи, Абдула Ѓул за претседател на државата. Изборот на Ѓул важи за сигурен, со оглед на тоа што претседателот го избираат членовите на парламентот, каде пак владејачката партија има апсолутно мнозинство.