Абас во Париз | Вести | DW | 30.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Абас во Париз

*

Палестинскиот претседател Махмуд Абас во рамки на посетата на Европа, се изјасни за нови избори во појасот на Газа кои ќе ги обезбедуваат меѓународни сили. Абас ова го изјави во Париз, по разговорите со францускиот претседател Николас Саркози, од кого доби јасна поддршка за напорите за мир во регионот. Франција вети дека ќе испрати 15 милиони евра директна помош за населението во појасот на Газа кој е под контрола на Хамас.