Познати полуфиналните двојки во Лига Европа

АТ/ ЖА/ мф/ миа6 април 2012

Атлетико Мадрид - Валенсија и Спортинг Лисабон - Атлетик Билбао, ги сочинуваат полуфиналните двојки во фудбалската Лига Европа.

Фотографија: picture-alliance/dpa

Познати се четирите екипи кои изборија пласман во фудбалската Лига Европа. Четирите тима доаѓаат од Пиринејскиот полуостров, а три од нив се од Шпанија.

Играчите на Атлетик Билбао, откако на првиот меч како гости го победија Шалке со 4:2, во реваншот, на „Сан Мамеш“ одиграа 2:2. Германците два пати водеа, со головите на Хунтелар и Раул, но Баскијците два пати успеваа да ја анулираат предноста, стрелци на двата гола за Атлетик беа Ибаи и Сасуета.

Противник на Атлетик во полуфиналето ќе му биде португалскиот Спортинг Лисабон, која кај Металист, во Украина одигра 1:1. Младиот холандски напаѓач Ван Фолсфинкел му донесе предност на Спортинг на истекот од првиот дел, резултатот во второто полувреме го израмни Кристалдо. До крајот играчите на Металист не успејаа да постигнат барем еден гол со кој мечот ќе го однесеа во продолженија.

Fußball Europa League Athletic Bilbao gegen FC Schalke 04
Шалке поразен од Атлетик БилбаоФотографија: picture-alliance/dpa

Валенсија во вистински момент најави излез од кризата, со убедливата победа над АЗ Алкмар од 4:0. Головите ги постигнаа Рами во 15. и 17. минута, Жорди Алба и Пабло Хернандез.

Атлетико Мадрид ќе и‘ се спротистави на Валенсија во полуфиналниот двомеч. Тимот во реваншот во Хановер забележа идентична победа од 2:1, како и пред една недела.

Првите полуфиналните натпревари се закажани за 19 април, додека реваншите ќе се одиграат седум дена подоцна.