Бајерн доминантен во втората рунда на германскиот куп

Р. Ѓорѓиев/дв26 септември 2013

Бајерн Минхен уште еднаш убедливо победи против Хановер. Шалке, Франкфурт и Фрајбург исто така победија, додека пак Херта беше изненадена од Кајзерслаутерн.

Фотографија: Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images

Втората рунда на германскиот куп беше засенета од прославата на Октоберфест, но на теренот Бајерн беше фокусиран и пресилен за Хановер.

Бајерн уште на почетокот на натпреварот ја презеде иницијативата, и поведе многу рано, уште во шеснаесетата минута. Следуваше и втор погодок за водство од 2:0, но фудбалерите на Хановер не беа подготвени да се откажат така лесно, па на полувреме се отиде со 2:1 за Бајерн. Сепак на крајот фудбалерите на Хановер убедливо загуби со резултатат од 4:1. Со тоа тимот од Минхен си обезбеди пласман помеѓу шеснаесетте најдобри.

Шалке го разочара Дармштад

Во Дармштад, аутсајдерот од третата лига се надеваше дека ќе успее да го изненади учесникот во Лигата на шампионите. Шалке доби пенал во 35. минута кој беше реализиран од Фарфан. Но, третолигашот брзо се врати во игра и успеа само минута подоцна да постигне изедначувачки гол. Сепак Дармштад немаше сили за целосно изненадување па на крајот загуби со 3:1.

Магијата на Инуи

Ајнтрахт Франкфурт му беше домаќин на Бохум во реприза на финалето на германскиот куп од 1987 година. Како и тогаш „орлите“ беа поуспешни. По само дваесет и пет минути благодарејќи на феноменалниот Инуи веќе беше 2:0. Тој напрвин погоди ѕа 1:0, а потоа и асистираше за 2:0. До крајот на натпреварот франкфуртскиот тим рутински одигра и го приведе натпреварот до крај.

Дерби на југо-западот

Во Баден-Виртенберг, Фрајбург го порази Штутгарт со 2:1. Навивачите на Фрајбург сакаа победа по лошиот старт на сезоната на нивниот тим, а што е подобро отколку победа врз локалниот ривал. Резултатот беше отворен дури во второто полувреме, Фрајбург водеше со 2:0 се до последните минути кога Ибишевиќ намали на 2:1, но Штутгарт немаше сили за пресврт.

SV Darmstadt 98 - FC Schalke 04 - DFB Pokal
Момент од дуелот Дармштад-ШалкеФотографија: Reuters

Херта изненадена

Во натпревар на прволигашот Херта и второлигашот Кајзерслаутерн, се случи изненадување. Херта одлично го почна натпреварот и водеше по првото полувреме. Но во второто полувреме, домаќините се вратија на теренот мотивирани и желни за победа, што на крај се покажа одлучно. Кајзерслаутерн успеа да победи со 3:1 и да помине во наредната рунда на натпреварите.

Сонот на Сарбрикен се исполни

Откако во првата рунда го победија прволигашот Вердер Бремен, третолигашот Заарбрукен продолжува со изненадувањата, сега победувајќиго второлигашот Падерборн. Домаќините водеа со 2:0 уште од првото полувреме, па така во второто полувреме успеаја да ја задржат предноста и да победат со сосема заслужени 2:1.