Turke napustila sreća, Nijemci u finalu

Redakcijski izvještaj (aj)25. lipnja 2008

Njemačka je ušla u finale Europskog nogometnog prvenstva. U vrlo dramatičnoj utakmici u Baselu svladala je Tursku s 3:2. Pobjedonosni gol za Njemačku pao je u 90. minuti. Sreća koja je dosad tetošila Turke okrenula se.

Pobjedonosni pogodak Philippa LahmaFoto: AP

Turski je trener svoju momčad postavio prema taktici hrvatskog trenera Slavena Bilića protiv Nijemaca. To je priznao Hamid Altintop u jednom intervjuu. «Dobro smo pregledali utakmicu Nijemaca i Hrvata i primijenit ćemo istu taktiku, izjavio je Altintop. I taktika je dobro funkcionirala. Turci su bolje vladali loptom na sredini terena i vješto izbijali pred Lehmannova vrata, a već u 13. minuti Kazim je zatresao prečku Nijemaca. U 22. minuti netko od Turaka ponovo pogađa prečku, a odbijenu loptu je u mrežu Nijemaca spremio Ugur Boral.

Euro 2008 Halbfinale Deutschland Türkei Bildausfall beim ZDF
Smetnja slike na televizijskom prijenosu, djelomice se čuo samo tonFoto: picture-alliance/dpa

No, veselje Turaka je trajalo kratko. U 26. minuti se po lijevoj strani probio Lukas Podolski i prebacio loptu pred gol Turaka. Na pravom mjestu našao se Bastian Schweinsteiger i zatresao mrežu Turaka.

Opet dramatična završnica

Na početku drugog poluvremena švicarski sudac griješi i ne sudi čisti prekršaj nad Lahmom na početku turskog šesnaesterca. Kratko nakon toga čitava je Njemačka oko pet minuta gledala sliku «Smetnje», što se ponovilo i u 77. minuti.

Euro 2008 Halbfinale Deutschland Türkei Angela Merkel und Abdullah Gül im Gespräch
Njemaka kancelarka Angela Merkel, desno, gledala je utakmicu s turskim predsjednikom Abdullahom Gülom, lijevo, i predsjednikom UEFA-e Michelom PlatinijemFoto: AP

Tek što je ZDF preuzeo sliku od Švicarske televizije, u 79. minuti njemački su navijači obeštećeni za smetnje slike. Lahm se probio po lijevoj strani i ubacio u sredinu turskog šesnaesterca. Rüstü je istrčao, ali je Miroslav Klose bio spretniji i glavom zabio u mrežu.

U 85. minuti je Sabri dodao, a Semih Sentürk svladao Lehmanna. Sreća se ipak u 90. minuti okrenula na njemačku stranu. Lahm se ponovo probio po lijevoj strani, prebacio Hitzelspergeru, a ovaj mu vratio i Lahm je postavio konačnih 3:2 za Njemačku. Tako je Njemačka nakon 12 godina čekanja ponovo došla do finala Europskog nogometnog prvenstva. 1996. je uzela i naslov. Turcima ostaje kao utjeha jedino konstatacija većine komentatora da su bili bolja momčad.