Turke napustila sreća, Nijemci u finalu | Sport | DW | 25.06.2008

Sport

Turke napustila sreća, Nijemci u finalu

Njemačka je ušla u finale Europskog nogometnog prvenstva. U vrlo dramatičnoj utakmici u Baselu svladala je Tursku s 3:2. Pobjedonosni gol za Njemačku pao je u 90. minuti. Sreća koja je dosad tetošila Turke okrenula se.

default

Pobjedonosni pogodak Philippa Lahma

Turski je trener svoju momčad postavio prema taktici hrvatskog trenera Slavena Bilića protiv Nijemaca. To je priznao Hamid Altintop u jednom intervjuu. «Dobro smo pregledali utakmicu Nijemaca i Hrvata i primijenit ćemo istu taktiku, izjavio je Altintop. I taktika je dobro funkcionirala. Turci su bolje vladali loptom na sredini terena i vješto izbijali pred Lehmannova vrata, a već u 13. minuti Kazim je zatresao prečku Nijemaca. U 22. minuti netko od Turaka ponovo pogađa prečku, a odbijenu loptu je u mrežu Nijemaca spremio Ugur Boral.

Euro 2008 Halbfinale Deutschland Türkei Bildausfall beim ZDF

Smetnja slike na televizijskom prijenosu, djelomice se čuo samo ton

No, veselje Turaka je trajalo kratko. U 26. minuti se po lijevoj strani probio Lukas Podolski i prebacio loptu pred gol Turaka. Na pravom mjestu našao se Bastian Schweinsteiger i zatresao mrežu Turaka.

Opet dramatična završnica

Na početku drugog poluvremena švicarski sudac griješi i ne sudi čisti prekršaj nad Lahmom na početku turskog šesnaesterca. Kratko nakon toga čitava je Njemačka oko pet minuta gledala sliku «Smetnje», što se ponovilo i u 77. minuti.

Euro 2008 Halbfinale Deutschland Türkei Angela Merkel und Abdullah Gül im Gespräch

Njemaka kancelarka Angela Merkel, desno, gledala je utakmicu s turskim predsjednikom Abdullahom Gülom, lijevo, i predsjednikom UEFA-e Michelom Platinijem

Tek što je ZDF preuzeo sliku od Švicarske televizije, u 79. minuti njemački su navijači obeštećeni za smetnje slike. Lahm se probio po lijevoj strani i ubacio u sredinu turskog šesnaesterca. Rüstü je istrčao, ali je Miroslav Klose bio spretniji i glavom zabio u mrežu.

U 85. minuti je Sabri dodao, a Semih Sentürk svladao Lehmanna. Sreća se ipak u 90. minuti okrenula na njemačku stranu. Lahm se ponovo probio po lijevoj strani, prebacio Hitzelspergeru, a ovaj mu vratio i Lahm je postavio konačnih 3:2 za Njemačku. Tako je Njemačka nakon 12 godina čekanja ponovo došla do finala Europskog nogometnog prvenstva. 1996. je uzela i naslov. Turcima ostaje kao utjeha jedino konstatacija većine komentatora da su bili bolja momčad.