Španjolska je prvak Europe u nogometu

Srećko Matić29. lipnja 2008

U finalnoj utakmici EURO-a 2008. "crvena furije" je s 1:0 savladala Njemačku. U dvoboju koji je obilavao uzbuđenjima, ali ne i vrhunskim nogometom, jedini je zgoditak u prvom poluvremenu postigao Fernando Torres.

Španjolski igrači slave pobjedu nad Njemačkom
Kapetan Španjolske Iker Casillas podiže pobjednički pokalFoto: AP

44 duge godine su Španjolci čekali na veliki trijumf u nogometu! 1964. je "crvena furija" na prvenstvu Europe osvojila za sada jedinu titulu. Golom Torresa suši je došao kraj. Španjolska je na krovu nogometne Europe. Momčad koja je u posljednjih 20 godina u svaki turnir ulazila kao jedan od najvećih favorita, a s njih odlazila razočarana, konačno je bila tim. Od 1984. i finala Europskog prvenstva Španjolska nikada nije zaigrala u polufinalu nekog velikog turnira. Čovjek kojem se Iberijski poluotok može zahvaliti na pobjedi 2008. zove se Luis Aragones.

Ključ uspjeha: Luis Aragones

Luis Aragones
Luis AragonesFoto: AP

69-godišnji sjedokosi izbornik godinama je vodio rat s agresivnim španjolskim tiskom i navijačima koji nisu bili zadovoljni njegovom kadrovskom politikom: Aragones je iz momčadi izbacio legendu španjolskog nogometa, Raula, odrekao se usluga Canizaresa i Salgada, tipova koji nisu doprinosili dobroj atmosferi. Aragones ne voli zvijezde koje se smatraju važnijima od kolektiva. S mladom postavom, koja je igrala prepoznatljiv i vrlo nogomet "stari" je u svojoj posljednjim utakmici kao izbornik postigao svoju najveću pobjedu. "Ja sam poput mlijeka, kad istekne rok ne valja ga piti", šalio se posljednjih dana Aragones na nagovaranja da ipak ostane na čelu "furije".

Torres "presudio" Nijemcima

Fernando Torres
1:0 za Španjolsku! Strijelac: Fernando TorresFoto: AP

Njemačka je početnoj fazi utakmice bila odlučnija: igrači izbornika Löwa su bili angažiraniji u dvobojima, i u prvih 10-tak utakmica su se u par navrata približili golu Ikera Casillasa. No, izglednih prilika za postizanjem gola nisu imali. Nakon početne njemačke ofenzive, Španjolci su zaigrali svoju dobru poznatu igru: s kratkim i brzim dodavanjima, te preciznim duplim pasevima stvarali su velike probleme relativnoj tromoj njemačkoj obrambenoj liniji. Metzelder i Mertseacker teško su izlazili na kraj s Torresom, Silvom i Fabregasom. U 14. minuti Metzelder je skoro postigao i auto-gol: on je skrenuo jedno nabacivanje i njemački golman Lehmann jedva je uspio parirati udarac svog suigrača. U 23. minuti je Torres izvrsno pucao glavom, a lopta se odbila od njemačku vratnicu. Deset minuta kasnije Torres je ponovno pred njemačkim vratima: u trku s lakoćom zaobilazi Nijemca Lahma i brže stiže do lopte od Lehmanna. Španjolski napadač elegantno posprema loptu u mrežu "Elfa": 1:0 za "crvenu furiju". Zasluženo vodstvo uvjerljivo bolje momčadi na travnjaku stadiona Ernsta Happela.

Slavlje španjolskih navijača
Slavlje španjolskih navijačaFoto: AP

Nijemci su u drugom dijelu zaigrali agresivnije. Nakon nekoliko izmjena na terenu su se našla tri napadača, no ni Klose ni Gomez ni Kurany nisu se našli u izglednim prilikama. Sva ta njemačka ofenzivna nastojanja Španjolcima su ostvarala prostor za kontranapade. Španjolska je u par navrata mogla odlučiti susret postizanjem drugog gola, no ni Torres ni Güiza (ušao umjesto srijelca) nisu bili dovoljno prisebni. Aragones je taktički nadmudrio njemačkog kolegu: nakon što je Löw sve karte bacio na napadačku igru, 69-godišnji Španjolac izvadio je Fabregasa, a umjesto njega ubacio Alonsa, koji je preuzeo kontrolu zbivanja u defenzivnom veznom redu "crvene furije".

Ballack (ipak) zaigrao

Michael Ballack u dvoboju s Marcosom Sennom
Michael Ballack (d.) u dvoboju s Marcosom SennomFoto: AP

Uoči utakmice dugo je vladala neizvjesnost oko nastupa kapetana Njemačke, Michaela Ballacka. Tek je službena objava sastava sat prije početka susreta uklonila strahove njemačkih navijača. Ballack je zaigrao iako je posljednjih dana imao velikih zdravstvenih problema s mišićima lista noge. No, ni Ballackova nazočnost na terenu Njemačku nije spasila od poraza. Ovo je bio šesti njemački nastup u finalima prvenstava Europe. Do sada je "Elf" osvojio tri titule i najuspješnija je nacionalna reprezentacija na Starom kontinentu.