صعود رویایی ورزش ایران در بازی‌های آسیایی | ورزش | DW | 19.11.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

ورزش

صعود رویایی ورزش ایران در بازی‌های آسیایی

در روز هفتم بازی‌های گوانجو ورزشکاران ايران صاحب ۳ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز شدند و ایران در رده‌بندی مدال‌ها به مقام چهارم رسید. اگر این مقام تا انتهای بازی‌ها حفظ شود، از حیث مدال، از سال ۱۹۷۴ تا کنون بی‌سابقه خواهد بود.

محمد باقری، تکواندوکار ایرانی صاحب یکی از مدال‌های طلای روز هفتم شد

محمد باقری معتمد، تکواندوکار ایرانی صاحب یکی از مدال‌های طلای روز هفتم شد

پس از پنج مدال زرین تکواندو ووشو، ۳ مدال طلای دیگری که ورزشکاران ایران در روز هفتم بازی‌های آسیایی (۱۹ نوامبر) در ۳ رشته قايقرانی، تكواندو و وزنه‌برداری به دست آوردند، این کشور به رده چهارم جدول رده بندی مدال ها صعود کرد، موقعیتی که اگر تا پایان بازی ها حفظ شود، از حیث مدال، بالاترین جایگاه ورزش ایران پس از انقلاب اسلامی و بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران خواهد بود.

در رقابت های روز جمعه (۱۹ نوامبر/ ۲۸ آبان) محسن شادی، محمد باقری معتمد و بهداد سليمی روی سکوی نخست ایستادند. ۲ نقره تكواندوی زنان و دو برنز تیم دختران روئينگ و سجاد انوشيروانی در وزنه‌برداری، دیگر مدال های کاروان ایران بود.

تا پايان روز هفتم بازی ‌ها از بين ۴۵ كشور حاضر در چین، تاکنون ۲۸ كشور موفق به كسب مدال شده‌اند كه در اين ميان ۱۹ كشور مدال طلا را نیز تجربه کرده اند. شرح رقابت های تیم ها و نمایندگان ورزش ایران در روز جمعه در زیر آمده است.

تکواندو

پريسا فرشيدی (چپ) در فينال تکواندی ۶۷ كيلوی دختران در برابر حريف چينی به مقام دوم رسید

پريسا فرشيدی (چپ) در فينال تکواندی ۶۷ كيلوی دختران در برابر حريف چينی به مقام دوم رسید

در تکواندوی دختران راحله آسمانی در ۶۲ کیلو، تکواندوکاهای تاجيكستان، نپال و تايلند را مغلوب کرد و در فینال مقابل نماینده كره‌ جنوبی شكست خورد و به مدال نقره رسيد.

محمد باقری معتمد سومین مرد طلایی تکواندوی ایران بود. او در دوره‌های مقدماتی ۶۸ کیلوگرم حريفانی از تايلند، اردن، قطر و چين را از پيش رو برداشت.

باقری معتمد در فینال، با برتری بر نماینده كره جنوبی به مدال طلا دست یافت.

پريسا فرشيدی نیز در فينال۶۷ كيلوی دختران در برابر حريف چينی، مبارزه را واگذار کرد و روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد.

رضا نادريان که در دور اول ۶۳ كيلو توانسته بود نپال را ۱۰ – ۰ از پيش رو بردارد، در مرحله بعدی مقابل نماینده فيليپين شكست خورد تا از رسيدن به مراحل بعدی باز بماند.

تکواندوکاهای مرد و زن ایران تاکنون با کسب سه مدال طلا، ۲ نقره و ۴ برنز ، کارنامه ای عالی در کاروان ورزش ایران به جا گذاشته اند.

وزنه برداری

حامد مجيدی نماينده ايران در ۱۰۵ کیلوگرم، در حركت اول یکضرب، وزنه ۱۷۷ كيلوگرم را برگزید اما سه بار پیاپی در برابر آن ناموفق ماند و از گردونه مسابقات حذف شد.

در دسته فوق سنگین اما همه اتفاقات به سود ایران رقم خورد. بهداد سليمی قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان در اولین حرکت يکضرب، وزنه ۲۰۱ کيلوگرم را انداخت اما در دومين حرکت توانست این وزنه را بالای سر ببرد.

سلیمی در آخرین حرکت وزنه ۲۰۵ کيلوگرم را انتخاب کرد و با مهار این وزنه در صدر جدول حرکت یکضرب قرار گرفت.

او حرکت دوضرب خود را با مهار وزنه ۲۳۵ کيلو آغاز کرد. در دومين حرکت دوضرب نتوانست وزنه ۲۴۱ کيلو را بالای سر ببرد، اما در مجموع با رکورد ۴۴۰ کيلو قهرمان شد. نماینده کره جنوبی نیز در رده دوم ایستاد.

سجاد انوشيروانی ديگر وزنه بردار ايرانی در سومين حرکت يکضرب، ۱۹۵ کيلو را بالای سر نگاه داشت تا پس از سلیمی، نفر دوم حرکت يک ضرب باشد.

انوشيروانی در دوضرب، ۲۳۲ کيلو را مهار کرد اما در بالای سر بردن وزنه ۲۳۷ کيلو ناکام ماند تا با مجموع ۴۲۷ کيلو سوم شود.

قایقرانی

پس از چهار روز ناکامی پیاپی قایقران های ایران و قرار گرفتن اغلب آن ها در رده آخر دوره های مقدماتی، محسن شادی در رشته روئینگ تک نفره موفق به کسب مدال طلا شد.

محمد باقری معتمد، (دوم از سمت چپ) طلای تکواندو را به گردن آویخته است

محمد باقری معتمد، (دوم از سمت چپ) طلای تکواندو را به گردن آویخته است

شادی با اختلافی قابل توجه نسبت به رقبای ژاپنی و ازبکستانی، مسافت دو هزار متر را با زمان شش دقيقه و ۵۵ ثانيه و ۶۲ صدم ثانيه طی كرد تا عنوان قهرمانی را نصیب خود کند.

تيم ۴ نفره روئينگ دختران ايران نیز توانست مدال برنز ايران را نصیب خود کند. این تیم با ترکیب حميرا برزگر، سولماز عباسی، مريم سعيدی و نسيم بن يعقوب در مسابقات سبک وزن اين رقابت‌ها در مكان سوم قرار گرفت. در اين ماده تيم‌های چين و ويتنام مدال های طلا و نقره را به خود اختصاص دادند.

بسکتبال

تيم ملی بسكتبال ايران در سومين ديدار خود مقابل هندوستان با نتیجه ۷۸-۶۳ به پیروزی رسید.

در گروه F رقابت‌ها، بسكتباليست‌های ايران در كوارترهای اول تا سوم برتر از حریف بودند اما كوارتر چهارم را ۱۱- ۱۵ به هند واگذار كردند.

با این نتیجه و برتری در بازی اول مقابل فیلیپین، بسكتبال ايران دومين پيروزی‌اش خود را در اين رقابت‌ها به دست آورد.

ايران که در دیدار قبلی به ژاپن باخته بود، روز يكشنبه مقابل تایوان قرار خواهد گرفت.

والیبال

تيم ملی واليبال ايران مقابل تايلند نیز مانند چهار بازی قبلی خود به پيروزی ۳-۰ رسيد.

ايران كه به عنوان تیم برتر گروه C به مرحله دوم راه يافته بود، مقابل تايلند تيم دوم گروه A با نتايج ۲۵ - ۱۷، ۲۷ – ۲۵ و ۲۵ - ۲۱ به پيروزی دست یافت.

در ادامه اين مسابقات، ايران پس از پنج بازی آسان، سرانجام در یک دیدار دشوار که دومين ديدارش در مرحله دوم است، مقابل تيم ملی چين قرار خواهد گرفت.

بوکس

در مسابقات ۶۴ كيلوگرم هومن كرمی پس از استراحت در دور اول، در مبارزه با زوهر صديق از عربستان موفق شد به پيروزی ۱۵-۲ برسد و به جمع هشت نفر برتر راه پیدا کند.

کرمی در دور بعد با يلسينوف از قزاقستان مسابقه روبرو خواهد شد که در صورت کسب پیروزی، مدال برنز خود را مسجل می‌کند.

فروتن گل آرا نیز كه در نخستين ديدار خود نماينده نپال را ناک اوت كرده بود در دومين ديدار مقابل بوکسوری از بوتان با امتياز ۱۳ بر ۳ به پيروزی رسيد. اما احسان روزبهانی كه در دور اول نماينده اردن را شكست داده بود، در دومين مبارزه به ازبكستان باخت و حذف شد.

والیبال ساحلی

تيم دوم ایران متشکل از رضا نائينی و رحمان رئوفی اولين شكست خود را تجربه كرد و به عنوان تيم دوم گروه به مرحله بعد رفت.

این تیم در مصاف با چين در دو ست متوالی تن به شكست داد. آنها در بازی‌های قبلی مقابل كامبوج و تيمور شرقی پيروز شده بودند

تيم اول ايران كه آق محمد سلاق و پرویز فرخی آن را تشكيل می ‌دهند در دو ديدار قبلی اش قطر و عمان را شكست داده بود. این تیم در آخرين مسابقه مرحله گروهی مقابل تايلند قرار گرفت كه با پیروزی ۲-۰ به عنوان سرگروه به جمع ۱۶ تيم برتر راه یافت.

هندبال

هندبال ايران با پيروزی مقابل كويت به مرحله نيمه نهایی هندبال بازی ‌های آسيایی صعود كرد.

ايران با نتيجه ۳۲ بر ۲۷ تيم قدرتمند كويت را از پيش رو برداشت. ديدار تيم ايران در مرحله نيمه نهایی سه‌شنبه برگزار می ‌شود. حريف ايران روز شنبه از بین تيم‌های قطر و عربستان برگزیده خواهد شد.

شطرنج

تيم های شطرنج مردان و زنان ايران در دور دوم مغلوب حريفان خود شدند.

بهداد سلیمی در مجموع با رکورد ۴۴۰ کيلو قهرمان شد و به مدال طلا دست یافت

بهداد سلیمی در مجموع با رکورد ۴۴۰ کيلو قهرمان شد و به مدال طلا دست یافت

پسران ايران با امتیاز سه و نیم به نیم، مغلوب ويتنام شدند. در اين مسابقه احسان قائم مقامی با حريفش مساوی كرد اما الشن مرادی، همايون توفيقی و اصغر قلی زاده شكست خوردند.

تيم دختران ايران هم در دور دوم با چين مسابقه داد و ۳ - ۱ باخت. در اين رقابت، شادی پريدر و غزل حكيمی فرد با حريفانشان مساوی كردند اما آتوسا پوركاشيان و ميترا حجازی پور شکست خوردند.

در پايان دور دوم، تيم زنان ايران در بين ۱۲ تيم با ۵ امتياز پنجم است و تيم مردان ايران بين ۱۷ تيم در رده هفتم قرار گرفته است.

تیر و کمان

ايران در بخش تيمی ريكرو زنان در رده دهم ایستاد. زهرا دهقان، زهرا شمس و افروز مولوی اعضای تیم ایران بودند. در رده دهم ايستاد.

كره جنوبی، تايوان و چين عناوين اول تا سوم را از آن خود كردند. در بخش انفرادی زهرا دهقانی در رده سی و پنجم قرار گرفت. زهرا شمس سی و نهم شد.

افروز مولوی و ليلا سخایی فر نیز به ترتيب چهل و چهارم و چهل و نهم شدند.

در اين بخش کمانداران كره جنوبی اول و دوم شدند و كماندار كره شمالی در رده سوم ایستاد.

شمشیربازی

در اسلحه سابر، شورمستی عابدينی در یک چهارم و حميدرضا طاهرخانی در یک هشتم نهایی از دور مسابقات كنار رفتند.

عابدينی حريفان فيليپينی و بوتانی را برد و به چين و قزاقستان باخت تا در مجموع يازدهم شود و به مرحله بعدی صعود كند. طاهرخانی ديگر نماينده ايران مقابل قطر و كويت به پيروزی رسيد ولی به شمشيربازان كره‌جنوبی، ژاپن و هند باخت. طاهرخانی در مجموع چهاردهم شد و به دور بعد صعود كرد.

اما در مرحله حذفی، طاهرخانی ۱۵-۶ مغلوب وانگ از چين شد و از دور مسابقات كنار رفت.

عابدينی ابتدا ياماموتو از ژاپن را ۱۵-۱۳ شكست داد اما به وانگ چينی كه برنده طاهرخانی هم بود، ۱۵-۴ باخت و از صعود به نيمه نهایی بازماند.

جدول رده‌بندی مدال ها

تا پايان روز جمعه، جدول رده بندی مدال ها به شرح زیر است.

۱- چين: ۱۲۶ طلا، ۵۵ نقره، ۵۵ برنز (مجموع ۲۳۶ مدال)

۲- كره جنوبی: ۴۲ طلا، ۳۶ نقره، ۴۹ برنز (مجموع ۱۲۷مدال)

۳- ژاپن: ۲۴ طلا، ۴۹ نقره، ۵۱ برنز (مجموع ۱۲۴مدال)

۴- ايران: ۸ طلا، ۷ نقره – ۱۳ برنز (مجموع ۲۸مدال)

۵- هنگ كنگ: ۵ طلا، ۹ نقره، ۶ برنز (مجموع ۲۰مدال)

۶- كره شمالی: ۵ طلا، ۸ نقره، ۱۱ برنز(مجموع ۲۴مدال)

۷- تایوان: ۵ طلا، ۷ نقره، ۲۳ برنز (مجموع ۳۵ مدال)

۸- قزاقستان: ۴ طلا، ۸ نقره، ۱۸ برنز (مجموع ۳۰ مدال)

۹- ازبكستان: ۳ طلا، ۱۰ نقره، ۱۳ برنز (مجموع ۲۶ مدال)

۱۰- مالزی: ۳ طلا، ۳ نقره، ۴ برنز (مجموع ۱۰ مدال)

در همین زمینه:

  • تاریخ 19.11.2010
  • نویسنده مهدی رستم پور
    تحریریه: فرید وحیدی
  • چاپ چاپ مطلب
  • لینک کوتاه شده https://p.dw.com/p/QE2O
  • تاریخ 19.11.2010
  • نویسنده مهدی رستم پور
    تحریریه: فرید وحیدی
  • چاپ چاپ مطلب
  • لینک کوتاه شده https://p.dw.com/p/QE2O
تبلیغات
default

01.10.2013