روز سوم بازی‌های آسیایی، تلخ‌تر از روز دوم برای ایران | ورزش | DW | 15.11.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

ورزش

روز سوم بازی‌های آسیایی، تلخ‌تر از روز دوم برای ایران

در پایان سومین روز از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانجو، چینی‌ها در صدر جدول رده‌بندی مدال‌ها، تعداد مدال‌های خود را به ۹۲ عدد رساندند که رنگ ۵۴ تای آن زرین است. كاروان ورزش ايران در سومین روز فقط یک مدال گرفت.

default

تک مدال کاروان ایران در روز سوم مسابقات آسیایی گوانجو توسط مرتضی رضائيان در وزنه‌برداری به دست آمد. ایران با ۳ پله سقوط نسبت به روز قبل، همراه با ویتنام در رده ۱۴ جدول رده‌بندی قرار گرفته است.

ناکامی‌های پیاپی در جودو، مواد مختلف قایقرانی و تیراندازی، از جمله اتفاقات تلخ روز سوم، برای کاروان ورزش ایران بود.

در رقابت‌های روز سوم، ووشو موفق‌ترین رشته ورزشی در کاروان ایران بود. چهار برنز ایران در این رشته قطعی شده و هر ۴ نفر، سه‌شنبه برای راهیابی به فینال مبارزه خواهند کرد.

شرح کامل اتفاقات مهم در رقابت‌های تیم‌ها و ورزشکاران ایرانی در روز سوم بازی‌های آسیایی گوانجو به شرح زیر است:

وزنه‌برداری

پنجمين مدال كاروان ورزش ايران را مرتضی رضائيان در وزنه‌برداری نصیب خود کرد. او در حضور ۱۶ وزنه بردار با مجموع ۳۲۴ كيلوگرم و فقط به خاطر وزن بدن بيشتر نسبت به نماینده كره شمالی در جايگاه دوم ايستاد تا مدال نقره را به گردن بیاویزد.

رضاییان در یک‌ضرب، وزنه ۱۴۷ كيلوگرمی را بالای سر برد و در دوضرب موفق به مهار وزنه ۱۷۷ كيلوگرم شد. در همین وزن، مهدی پانزوان کاپیتان تیم ملی با مجموع ۳۲۰ كيلوگرم در مكان چهارم ايستاد.

نكته مبهم و عجیب اين بود كه هيچ‌كدام از وزنه‌برداران چينی كه قهرمان جهان و المپیک در این وزن هستند، در اين رقابت‌حاضر نبودند!

رده بندی وزن ۶۹ کیلوگرم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ به شرح زير است:

۱- یوک كيم كوم از كره شمالی، ۱۸۱ + ۱۴۳ كيلو، مجموع ۳۲۴ كيلوگرم

۲ـ مرتضی رضاييان (ایران) با مجموع ۳۲۴ کيلوگرم

۳ـ تری يانتو (اندونزی) با مجموع ۳۲۱ كيلوگرم

جودو

در ۷۳ کیلو، علی معلومات ابتدا حریف چينی را شكست داد. در دومين مسابقه به مصاف رسول بوگی‌یف از تاجيكستان رفت و با دو امتياز يوكو به حريف خود باخت تا از دور مسابقات حذف شود.

آرش ميراسماعيلی دارنده ۴ مدال جهانی که پس از حدود دو سال خداحافظی، مجدداً به روی تاتامی بازگشته بود، ابتدا علی عيسی از کویت را مغلوب کرد و سپس مقابل ژيا يانگ از چين در یک دقیقه به برتری رسید.

Asian Games Iran judo FLash-Galerie

اما میراسماعیلی در دوره‌های بعد با ضربه فنی به كيم جو جين از کره جنوبی و هوم كيوهونگ از کره شمالی باخت تا از دور مسابقات حذف شود.

اكرم اسدآبادی در ۵۷ كيلوگرم زنان به پونگ چاليو از تايلند با امتياز وازاری باخت و حذف شد. نوشين تقی‌لو نیز در ۵۲ كيلو مقابل رقیب مغولستانی ضربه فنی شد.

به این ترتیب، جودو در روز سوم بازی‌ها، روی نوار ناکامی‌های دو سال اخیر خود حرکت کرد.

والیبال

واليبال ايران سومين ديدار خود را نیز با پيروزی ۳ بر صفر به پایان رساند. رقیب ایران در این بازی، عربستان سعودی یعنی تيم سوم بازی‌های آسيایی ۲۰۰۶ دوحه بود.

ايران گيم‌های اول و دوم را با نتایج ۲۰ - ۲۵ به سود خود تمام كرد. اما در گيم سوم مثل بازی قبلی مقابل ترکمنستان، تیم ایران امتیازات زیادی را از دست داد و در یک نبرد دشوار، با نتيجه ۲۷ بر ۲۵ پیروز شد.

محمد محمدكاظم و احمد ال بخیت با كسب ۱۹ امتياز، امتيازآورترين بازيكنان ايران و عربستان در این دیدار بودند. ايران پس از پیروزی مقابل مغولستان، ترکمنستان و عربستان سعودی، در آخرين بازی دور مقدماتی مقابل اندونزی به میدان خواهد رفت.

تیراندازی

رضا كريم‌پور در مرحله مقدماتی ۲۵ متر تپانچه سريع در مكان بيستم جدول ۲۵ نفری قرار گرفت و حذف شد.

تيم تيراندازی ايران در ماده ۵۰ متر تفنگ درازكش متشكل از ساسان شهسواری، ابراهيم اينانلو و اميد حيدری در مكان دهم مسابقات شانزده تيمی قرار گرفت.

در همین ماده و در مسابقات زنان، مريم طالبی، مه‌لقا جام بزرگ و الهه احمدی با رکوردهای ضعیف، به ترتيب در رده های ۲۳ و ۳۳ و ۳۴ قرار گرفتند.

قایقرانی

در مسابقات روئينگ، محسن شادی در بخش انفرادی سبک وزن در گروه پنج نفره اول شد و به فينال راه يافت. اما ساير ورزشكاران ايران در این رشته عملكرد خوبی نداشتند.

در رقابت های زنان نسيم بن يعقوب در گروه پنج نفره پنجم شد. طاهر كبوتری هم در رقابت های آقایان، در گروه پنج نفره، پنجم شد.

روئينگ ۴ نفره سبک وزن زنان، تيم ايران متشكل از نسيم بن‌يعقوب، مريم سعيدی، سولماز عباسی‌زاد و حميرا برزگر در گروه شش تيمی، سوم شد. تیم مردان هم در رده آخر گروهش ایستاد.

در مسابقات قايقرانی بادبانی و اسلالوم، اكثر نمايندگان ايران در گروه های خود در رده‌های آخر قرار گرفتند که این نتایج، با وعده های قبل از اعزام رئیس این فدراسیون همخوانی ندارد.

گفتنی است که قایقرانی بیشترین تعداد ورزشکار و همراه را در کاروان ایران به خود اختصاص داده است.

شنا

محمد علیرضایی که با توجه به نتایجش بهترین شناگر ایران در تاریخ بازی‌های آسیایی است، پس از چهارم شدن در ۵۰ متر قورباغه، عنوان هشتم را در ۱۰۰ متر همین ماده به دست آورد و از ترکیب تیم ملی خداحافظی کرد.

پاشا وحدتی و محمد بيداريان در مرحله مقدماتی ۵۰ متر آزاد در مكان پنجم و ششم گروه ششم قرار گرفتند تا از راهیابی به مراحل بالاتر بازبمانند.

پینگ پنگ

در مرحله مقدماتی رقابت‌های انفرادی پینگ پنگ بازی‌های آسیایی گوانجو، افشین نوروزی نماینده ایران موفق شد ۴ بر صفر مقابل اينوم سيدوف از تاجيكستان به پيروزی برسد. نوروزی در مرحله بعد در یک دیدار دشوار، به مصاف كيم هيوک از كره‌شمالی خواهد رفت.

دوچرخه‌سواری

تيم دوچرخه‌سواری ۴ کیلومتر تعقيبی ايران متشكل از امير زرگری، مهدی سهرابی، عباس سعيدی تنها و آروين معظمی بين يازده تيم پنجم شد تا راهی دور بعد شود.

مطابق قوانین، دو تيمی كه بهترين زمان را داشته‌اند و به فينال می ‌روند و دو تيم ديگر برای مدال برنز مسابقه می ‌دهند. به این ترتیب ايران و چين برای كسب مدال برنز با هم مسابقه خواهند داد و مدال طلا نصيب كره جنوبی یا هنگ كنگ خواهد شد.

در مرحله یک چهارم نهایی سرعت مردان، فرشيد فارسی نژاد مقابل نماینده ژاپن شكست خورد. حسنعلی ورپشتی هم به آوانگ از مالزی باخت تا هر دو نماینده ایران از دور مسابقات حذف شوند.

ووشو

فرشاد عربی در مرحله مقدماتی فرم نان گوآن پس از نماینده تکنیکی چینی ها، در مكان دوم ايستاد و به مرحله بعد صعود كرد. او مرحله نهایی موفق ظاهر نشد ودر مكان هشتم قرار گرفت. در اين فرم نماينده چين طلا گرفت. هنگ‌كنگ و ژاپن هم در رده های بعدی ایستادند.

جواد آقایی سانداكار ۶۵ كيلوگرم به مصاف حريف فيليپينی رفت اما به دليل شكستگی سر و خون ريزی شديد، از ادامه حضور در اين رقابت‌بازماند تا از گردونه رقابت‌ها حذف شود.

در رشته ساندای بانوان خديجه آزاد پور در یک چهارم نهایی مقابل رقیب ويتنامی پیروز شد رفت و مدال برنز خود را قطعی كرد.

در ساندای مردان، محسن محمدسيفی در ۶۰ كيلو به مصاف نپال رفت تا علاوه بر کسب پیروزی و صعود به مرحله نيمه نهایی، مدال برنز خود را قطعی کند.

حميدرضا قلی ‌‌پور هم كه در دور اول نماينده هندوستان را شكست داده بود در دومين ديدار مقابل مالزی پیروز شد تا مدال برنز خود را تضمین کند. او برای راهیابی به فینال باید حریف چینی را از پیش رو بردارد.

سجاد عباسی در ۷۰ كيلوگرم هم سانداكار تایوان را شکست داد تا ضمن صعود به نیمه نهایی مدال برنز خود را مسجل کند.

ژیمناستیک

در رشته‌ای که چینی‌ها مدال‌هایش را درو کردند، محمد رمضان پور و امير اعظمی از ایران در رده های دهم و چهاردهم بخش انفرادی قرار گرفتند.

های بين تنگ و لو بو از چين با به ترتيب طلا و نقره را به دست آوردند و ميزوتوری از ژاپن نشان برنز را بر گردن آويخت.

شطرنج

هر چهار نماينده ايران دور پنجم رقابت‌های شطرنج را با شكست پشت سر گذاشتند. جالب این جا بود که هر چهار نفر نیز در دور ششم موفق به کسب پیروزی شدند.

در دور پنجم، احسان قائم مقامی مقابل ساتاكازوف از قزاقستان، الشن مرادی مقابل نی هوآ از چين، شادی پريدر مقابل ازبكستان و آتوسا پوركاشيان هم مقابل هندوستان شكست خوردند.

در دور ششم، قائم مقامی مقابل امارات، الشن مرادی در رقابت با مغولستان،

پريدر مقابل بنگلادش و پوركاشيان در برابر مالزی پیروز شدند. در دور هفتم، قائم مقامی مقابل مگارانتو از اندونزی نتيجه را واگذار كرد. الشن مرادی هم به هندوستان باخت.

شادی پريدر مقابل تركمنستان به تساوی رسید. آتوسا پوركاشيان هم مقابل هوآنگ از ويتنام شكست خورد. در جدول قائم مقامی و مرادی در مكان‌های پانزدهم و شانزدهم ايستاده‌اند. رستم قاسم جانوف در مكان نخست ايستاده. در بخش دختران، پريدر و پوركاشيان يازدهم و سيزدهم هستند. هو ايفان از چين در صدر قرار دارد.

والیبال ساحلی

این رقابت ها در هشت گروه برگزار می شود و ایران با دو تیم در مسابقات شرکت کرده است. تيم دوم واليبال ساحلی ايران با نتیجه ۲ بر صفر تيمور شرقی را از پيش رو برداشت.

رضا عصاری نائينی و رحمان رئوفی در مدتی كمتر از ۳۰ دقيقه بر حریف خود چیره شدند. تيم اول واليبال ساحلی ايران نیز كه در گروه E رقابت‌ها قرار دارد، عمان را با ۲ بر صفر شكست داد. پرویز فرخی و آق محمد سلاق اعضای تیم الف ایران هستند.

جدول رده‌بندی مدال‌ها

تا پايان روز سوم، از بين ۴۵ كشور حاضر در گوانجو، ۲۲ كشور موفق به كسب مدال شده‌اند. تعداد کشورهای طلایی نیز به عدد ۱۰ رسیده. جدول رده بندی توزيع مدال ها تا پایان روز سوم به شرح زير است.

۱- چين ۵۳ طلا، ۲۰ نقره، ۱۹ برنز

۲- كره‌ جنوبی ۱۸ طلا، ۱۳ نقره، ۱۸ برنز

۳- ژاپن ۱۳ طلا، ۲۵ نقره، ۲۳ برنز

۴- تايوان ۲ طلا، ۳ نقره، ۹ برنز

۵- هنگ‌ كنگ ۲ طلا، ۳ نقره، ۲ برنز

۶- كره‌ شمالی یک طلا؛ ۴ نقره، ۹ برنز

۷- هندوستان یک طلا، ۴ نقره، ۳ برنز

۸- مالزی یک طلا؛ یک نقره، ۳ برنز

۹- فيليپين یک طلا، ۳ برنز

۱۰- ماكائو یک طلا

۱۱- قزاقستان ۴ نقره، ۷ برنز

۱۲- ازبكستان ۴ نقره، ۴ برنز

۱۳- تايلند ۳ نقره، ۵ برنز

۱۴- ویتنام و ايران ۲ نقره، ۳ برنز

مهدی رستم‌پور

تحریریه: علی امینی

در همین زمینه:

  • تاریخ 15.11.2010
  • چاپ چاپ مطلب
  • لینک کوتاه شده https://p.dw.com/p/Q9qq

مطالب مرتبط

  • تاریخ 15.11.2010
  • چاپ چاپ مطلب
  • لینک کوتاه شده https://p.dw.com/p/Q9qq
تبلیغات
default

01.10.2013