2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

Σοκ για τη Γερμανία η ήττα από τη Σερβία

18 Ιουνίου 2010

Η εθνική ομάδα της Γερμανίας ηττήθηκε με 1-0 από τη Σερβία στον δεύτερο αγώνα του τετάρτου ομίλου, σκορπώντας θλίψη σε εκατομμύρια Γερμανούς φιλάθλους.

Εικόνα: AP

Σοκ για τη Γερμανία που θα πρέπει τώρα να νικήσει την Γκάνα για να προκριθεί στον επόμενο γύρο του Μουντιάλ της Νότιας Αφρικής. Τα «πάντσερ» έμειναν από το 37ο λεπτό με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή με δύο κίτρινες κάρτες του Μίροσλαβ Κλόζε, ενώ στο 60ο λεπτό ο Λούκας Ποντόλσκι έχασε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του από χέρι του Σέρβου αμυντικού Βίντιτς.

Η ομάδα του Ράντομιρ Άντιτς είχε μάλιστα στη συνέχεια και άλλες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της.

«Ποντόλσκι και Κλόζε χάλασαν το γερμανικό πάρτι»

Fußball WM 2010 Südafrika Deutschland gegen Serbien
Η στιγμή της αποβολής του Μ. ΚλόζεΕικόνα: AP

«Ποντόλσκι και Κλόζε χάλασαν το ποδοσφαιρικό πάρτι της Γερμανίας», γράφει το Der Spiegel. «Σοκ! Ο Κλόζε αποβλήθηκε και Ποντόλσκι έχασε πέναλτι», είναι ο τίτλος της εφημερίδας Bild. «Η Γερμανία αγωνιά για την πρόκριση στον επόμενο γύρο», επιγράφει το ρεπορτάζ του το περιοδικό Focus.

Σχολιάζοντας την απόδοση της ομάδας του ο Γιόαχιμ Λεβ, επισήμανε ότι στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του είχαν δυσκολίες να «μπουν» στο παιγνίδι. «Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, και παρά την αριθμητική υπεροχή των αντιπάλων καταφέραμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες και δεν χάσαμε το θάρρος μας. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα σωστό παιγνίδι, ωστόσο νομίζω ότι είναι υπερβολικά υψηλός ο αριθμός των καρτών που έδειξε ο διαιτητής. Φυσικά και θα έπρεπε να είναι προσεκτικότερος ο Κλόζε. Δεν επιτρέπεται τώρα να σκύψουμε το κεφάλι, καθώς έχουμε πολλές πιθανότητες να περάσουμε στους «16» και νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε», δήλωσε ο τεχνικός της Γερμανίας.

«Και μετά άρχισαν οι σέντρες…»

WM Südafrika 2010 Deutschland vs Serbien
Οι Σέρβοι πανηγυρίζουν το γκολ της νίκηςΕικόνα: AP

Στην αριθμητική υπεροχή των Σέρβων αποδίδει και ο Φίλιπ Λαμ την ήττα της ομάδας του: «Είχαμε την πικρή αποβολή του Κλόζε και μετά τα πράγματα δυσκόλεψαν όταν μείναμε με 10 παίκτες. Δεχθήκαμε ένα ανόητο γκολ και μετά τα πράγματα έγιναν δύσκολα. Μετά άρχισαν οι σέντρες…»

Απογοητευμένος εμφανίστηκε και η τραγική μορφή του αγώνα, ο Λούκας Ποντόλσκι που έχασε το πέναλτι στο 60ο λεπτό. Ο Γερμανοπολωνός θεωρεί υπερβολική τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Μίροσλαβ Κλόζε.

O μεγάλος νικητής της αναμέτρησης, ο τεχνικός των Σέρβων Ράντομιρ Άντιτς υπογράμμισε στις δηλώσεις του ότι η ομάδα του ήταν στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλή. «Στο δεύτερο ημίχρονο διαχειριστήκαμε το αποτέλεσμα και είχαμε αμυντικό προσανατολισμό. Θέλαμε να κάνουμε περισσότερα στον επιθετικό τομέα αλλά η πίεση ήταν ισχυρή», δήλωσε ο Σέρβος τεχνικός.