3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW
ΠοδόσφαιροΓερμανία

Ζααρμπρύκεν, ο «φονέας των γιγάντων»

13 Μαρτίου 2024

Απίστευτη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας για την Ζααρμπρύκεν, ομάδα τρίτης κατηγορίας, μετά από μία δίκαιη νίκη απέναντι στην Γκλάντμπαχ.

Πανηγυρισμοί για τη νίκη της Ζααρμπρύκεν
Ο Κάι Μπρίνκερ και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν το γκολ της πρόκρισης στο 93' Εικόνα: Uwe Anspach/dpa/picture alliance

Ένα μοναδικό «ποδοσφαιρικό παραμύθι» ζουν οι παίκτες της Ζααρμπρύκεν, που αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος. Απέναντι στην Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ, μία ιστορική ομάδα της «Μπουντεσλίγκα», όχι απλά στάθηκαν επάξια, αλλά πέτυχαν μία τεράστια στια νίκη με 2-1, παίρνοντας μία ιστορική πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Γερμανίας.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, οι παίκτες της Ζααρμπρύκεν έδειξαν επιθετικές αρετές και δεν «κρύφτηκαν», ακόμη και όταν η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 7' με πλασαριστό σουτ του Ρόμπιν Χακ, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση. Ο τερματοφύλακας της Ζααρμπρύκεν Τιμ Σάιμπερ άρχισε να φωνάζει, ενθαρρύνοντας τους συμπαίκτες του, οι οποίοι χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να ισοφαρίσουν το σκορ, με ένα «ξερό» σουτ του Αμίνε Ναίφι στην αριστερή γωνία του Μόριτς Νίκολας, τερματοφύλακα της Γκλάντμπαχ, που ήταν αδύνατον να αντιδράσει.

«Να μην τα παρατήσουμε…»

Οι παίκτες της Ζααρμπρύκεν χειροκροτούν
Χειροκροτήματα υπό βροχή μετά τη μεγάλη πρόκριση στο ΖααρμπρύκενΕικόνα: Uwe Anspach/dpa/picture alliance

«Τους φώναζα να συνεχίσουν, να απολαύσουν το παιχνίδι, να μην τα παρατήσουν» λέει ο Τιμ Σάιμπερ μετά το σφύριγμα της λήξης. «Να ξεχάσουμε το γκολ που δεχθήκαμε, να συνεχίσουμε και να δείξουμε το παιχνίδι που ξέρουμε, όπως κάναμε στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Και πράγματι μετά από λίγο ήρθε το 1-1».

Στο δεύτερο ημίχρονο υπό καταρρακτώδη βροχή, η Γκλάντμπαχ κυριάρχησε αλλά δεν κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της. Ο αγώνας γινόταν όλο και πιο βαρύς. Επιπλέον, οι παίκτες της Ζααρμπρύκεν οργανώθηκαν αριστοτεχνικά στην άμυνα, παραμένοντας όμως επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Αποτέλεσμα: στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ενώ όλοι προετοιμάζονταν για παράταση, ο Κάι Μπρίνκερ, με ένα «ζυγισμένο» σουτ έγραψε το 2-1, για να στείλει την Γκλάντμπαχ στο καναβάτσο και να ξεσηκώσει τους 16.000 θεατές που είχαν κατακλύσει το γήπεδο της Σααρμπρύκεν.

«Είμαι πολύ υπερήφανος για τον καθένα από μας, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν το πιστεύω ακόμα» έλεγε ο Μπρίνκερ, μετά το παιχνίδι. «Έχουμε κάθε λόγο να πανηγυρίζουμε. Από κει και πέρα δεν ξέρω τί άλλο να σας πω. Το μόνο που θέλω είναι να πάω στα αποδυτήρια για να γιορτάσουμε με όλα τα παιδιά…»

Μπάγερν, Φρανκφούρτη, Γκλάντμπαχ…

Το γήπεδο του Ζααρμπρύκεν
Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος στο γήπεδο του ΖααρμπρύκενΕικόνα: Fabian Kleer/IMAGO

«Έχουμε κάνει ένα απερίγραπτο ταξίδι και συνεχίζουμε» έλεγε συγκινημένος μετά το παιχνίδι ο προπονητής της Ζααρμπρύκεν, Ρύντιγκερ Τσιλ. Και λίγα λέει. Η ομάδα του κατάφερε για τρίτη φορά φέτος, στο Κύπελλο, να κερδίσει μία θεωρητικά πολύ ανώτερη ομάδα της Μπουντεσλίγκα. Έχει ήδη αποκλείσει τους περσινούς πρωταθλητές της Μπάγερν Μονάχου, αλλά και την Άϊντραχτ Φρανκφούρτης, που πρόπερσι είχε κατακτήσει το Europa League. Ποιος μπορεί να σταματήσει τους παίκτες της Ζααρμπρύκεν; Αντίπαλός στα ημιτελικά θα είναι η Καϊζερλσλάουτερν, ομάδα με προϊστορία στην Μπουντεσλίγκα, που όμως δεν διανύει την καλύτερη περίοδο στην ιστορία της και έχει πλέον «κατρακυλήσει» στην 15η θέση της Β' κατηγορίας.

Όσο για τους παίκτες της Γκλάντμπαχ, επισημαίνουν ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν σχεδόν ακατάλληλος για έναν αγώνα υψηλού επιπέδου. Αλλά όπως τονίζει ο Γιούλιαν Βάιγκλ, από τους πιο έμπειρους παίκτες της Γκλάντμπαχ, «όλα αυτά δεν αποτελούν δικαιολογία. Έπρεπε να κερδίσουμε απέναντι σε μία ομάδα τρίτης κατηγορίας, ακόμη κι αν αυτή η ομάδα έχει ταμπουρωθεί στην άμυνα. Δεν βρήκαμε απαντήσεις, δεχθήκαμε κι ένα γκολ από αντεπίθεση στις καθυστερήσεις, λογικό είναι να αποκλειστούμε από τη συνέχεια του Κυπέλλου…»