عمر البشیر، رییس‌جمهوری سودان بازداشت شد | جهان | DW | 11.04.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
تبلیغات

جهان

عمر البشیر، رییس‌جمهوری سودان بازداشت شد

وزیر دفاع سودان فرمان بازداشت عمر البشیر رییس‌جمهوری پیشین این کشور را صادر کرد. او ساعاتی قبل از مقام خود کنار رفته بود.

وزیر دفاع سودان از بازداشت عمر البشیر، رئیس‌جمهور پیشین این کشور خبر داد. او اضافه کرد ارتش قدرت‌ را در این کشور به دست گرفته است.

همچنین برخی گزارش‌ها از بستن مرزهای هوایی سودان توسط نظامیان این کشور خبر می‌دهند. گفته می‌شود که این اقدام برای جلوگیری از فرار مقام‌های سیاسی پیشین صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خبری محلی گزارش داد که دستگاه اطلاعاتی سودان همه زندانیان سیاسی را آزاد کرده است. همچنین از ساعت هفت بعدازظهر به وقت محلی مقررات منع رفت و آمد در تمامی کشور برقرار خواهد شد.

در پی تظاهرات گسترده چند هفته‌ای، عمر البشیر پس از ۳۰ سال حکومت در سودان از قدرت خلع شد.

رویدادهای ساعات گذشته در سودان

پس از هفته‌ها اعتراضات ضددولتی در سودان، شایعه‌ها در مورد کودتای ارتش علیه عمر البشیر، رئیس‌جمهور این کشور، قوت گرفته است. رادیو و تلویزیون دولتی سودان با قطع برنامه‌های خود و پخش موزیک نظامی، اعلام کردند که فرمانده ارتش "بیانیه‌ای مهم" صادر خواهد کرد.

به گزارش روزنامه "سودان تریبون" بر پایه تلگرامی که این روزنامه دریافت کرده است، ارتش قدرت را در دست گرفته است.

در خیابان‌های خارطوم خودروهای زرهی یگان‌های ویژه ارتش سودان که تاکنون به عنوان نیروهای وفادار به رژیم شناخته می‌شدند، دیده می‌شوند. بر پایه گزارش‌های رسیده، نیروهای امنیتی پیرامون وزارت دفاع، خیابان‌های اصلی و پل‌ها در خارطوم اوضاع را تحت کنترل خود گرفته‌اند.

بر پایه گزارش شبکه العربیه، عمر البشیر از قدرت کناره‌گیری کرده است. گفته می‌شود، بسیاری از اعضای دولت از جمله وزیر دفاع دستگیر شده‌اند. تا کنون هیچ‌کدام از این خبرها به طور رسمی تأیید نشده‌اند.

انجمنی متشکل از کارشناسان سودانی روز پنجشنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) شهروندان این کشور را فراخواند تا دوباره در برابر وزارت دفاع و سکونتگاه رئیس جمهور در خارطوم تجمع اعتراضی تشکیل دهند.

ماه‌هاست که ده‌ها هزار نفر از مردم سودان علیه عمر البشیر، رئیس جمهور خودکامه این کشور که از سه دهه پیش تاکنون قدرت را در دست دارد، دست به تظاهرات می‌زنند.

شعله اعتراض‌ها با افزایش بهای مواد خوراکی و دیگر کالاهای اساسی روشن شد. از زمان استقلال بخش نفت‌خیز جنوبی سودان در سال ۲۰۱۱، وضعیت اقتصادی در این کشور واقع در شمال شرقی آفریقا با بیش از ۳۷ میلیون نفر جمعیت، رو به وخامت گذاشته است.

اعتراض‌هایی که نخست در واکنش به افزایش بهای مواد خوراکی آغاز شده بودند، رفته رفته بر علیه شخص رئیس جمهور تغییر جهت دادند. عمرالبشیر در ابتدا تلاش کرد با اقداماتی اعتراض‌ها را کنترل و خاموش کند؛ در ماه فوریه البشیر وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد و گمان می‌رفت که از مقام خود کناره‌گیری کند. همه این تلاش‌ها اما وضعیت را آرام‌تر نکرد.

از روز شنبه (۶ آوریل) اعتراض‌ها شدت گرفته‌اند. روزانه هزاران تن از شهروندان سودانی در برابر مرکز نیروهای امنیتی و وزارت دفاع این کشور و محل سکونت رئیس جمهور تجمع و اعتراض می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی از آنند که نیروهای امنیتی برای آرام‌کردن اوضاع و پراکنده کردن تظاهرکنندگان دست به خشونت زده‌اند. به گزارش یکی از اتحادیه‌های پزشکی سودان، در جریان برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان دست کم ۲۱ تن کشته شده‌اند.

خبر و شایعه کودتا و کناره‌گیری عمر البشیر در حالی منتشر می‌شود که ۳۴ سال پیش کودتایی با رهبری جعفر نیمری، به سقوط حکومت پیشین در سودان انجامید.

در همین زمینه: