نتایج یک تحقیق: شمار قربانیان ترور در جهان کاهش یافته است | جهان | DW | 05.12.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
تبلیغات

جهان

نتایج یک تحقیق: شمار قربانیان ترور در جهان کاهش یافته است

بر اساس نتایج پژوهش نهاد "اقتصاد و صلح"، از شمار قربانیان ترور‌ در جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی به نسبت یک سال پیش از آن، حدود ۲۷ درصد کاسته شده است. این سومین سال متوالی است که تعداد حملات تروریستی در جهان کمتر می‌شود.

نتایج تحقیقات "انستیتو اقتصاد و صلح" (IEP) در استرالیا نشان دهنده آن است که تعداد کمتری از انسان‌ها در سراسر جهان در سال گذشته قربانی حملات تروریستی شده‌اند.

این پژوهش آمار کشته‌شدگان در سال گذشته در پی عملیات مختلف تروریستی را ۱۹ هزار نفر اعلام کرده است.

مرکز تحقیقاتی "اقتصاد و صلح" تاکید کرده که به ویژه اوضاع سوریه و عراق با عقب‌نشینی شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" (داعش) بهبود یافته است.

در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۴۰ درصد از شمار قربانیان ترور در جهان کاسته شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تنها در عراق آمار نشان می‌دهد که با تضعیف نیروهای داعش در این کشور، ۵۶ درصد از شمار قربانیان ترور کاسته شده است. به نظر کارشناسان ترور، دلیل این امر "کاسته شدن جاذبه داعش" و "بهبود ابزار نظارت بر مظنونان" است.

اوضاع بحرانی سومالی

اگر چه در مجموع آمار بهبود وضعیت را نشان می‌دهد اما هنوز هم نقاط بحرانی در جهان هستند که در آن عملیات تروریستی قربانیان زیادی را برجای می‌گذارد. از جمله این کشورها می‌توان به وضعیت خراب سومالی اشاره کرد.

تروریست‌ها در موگادیشو، پایتخت سومالی، موفق شدند از طریق انفجار کامیونی که مواد منفجره در آن جاسازی شده بود، جان حدود ۶۰۰ انسان را بگیرند. دولت سومالی گروه اسلامگرای افراطی "الشباب" را مسئول این ترور اعلام کرد.

شمار سوءقصدها در سطح جهان کاسته می‌شود، غیر از موگادیشو، پایتخت سومالی

شمار سوءقصدها در سطح جهان کاسته می‌شود، غیر از موگادیشو، پایتخت سومالی

ترور پدیده‌ای جهانی است. در سال ۲۰۱۷ میلادی در ۶۷ کشور جهان عملیات تروریستی دست‌کم یک قربانی برجای گذاشته است.

در پژوهش انستیتو "اقتصاد و صلح" آمده است که وضعیت ترور در ۹۴ کشور جهان بهبود یافته و در ۴۶ کشور وخیم‌تر شده است.

میزان خسارات مالی ناشی از ترور در سال ۲۰۱۷ در سراسر جهان ۵۲ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که به نسبت یک سال پیش از آن ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در کشورهای اروپایی تعداد قربانیان ترور ۷۵ درصد کمتر شده و از ۱۶۸ نفر در سال ۲۰۱۶ به ۸۱ نفر در سال ۲۰۱۷ رسیده است. این بهبود در فرانسه، بلژیک و آلمان به نحو بارزی قابل مشاهده است.

بیشترین قربانیان ترور در اروپا در سال گذشته در بریتانیا، اسپانیا، سوئد، فنلاند و اتریش بوده‌اند. 

افزایش عملیات گروه‌های راستگرای افراطی 

 در آمریکای شمالی و اروپای غربی در مجموع بر تعداد حملات تروریستی از سوی گروه‌های راست افراطی افزوده شده است. در سال ۲۰۱۷  در پی ۵۹ حمله تروریستی از سوی نیروهای راستگرای افراطی ۱۷ نفر در آمریکای شمالی و کشورهای اروپایی کشته شدند.

انستیتو "اقتصاد و صلح" هر ساله فهرست جهانی را از عملیات تروریستی منتشر می‌کند. شاخص‌های جهانی صلح نیز از سوی این موسسه انتشار می‌یابند.

در همین زمینه:

WWW links