خامنه‌ای در بیانیه "گام دوم انقلاب": حل هیچ مشکلی با آمریکا متصور نیست | ایران | DW | 13.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

ایران

خامنه‌ای در بیانیه "گام دوم انقلاب": حل هیچ مشکلی با آمریکا متصور نیست

رهبر جمهوری اسلامی، در بیانیه‌ای با تشریح دستاوردهای نظام حاکم بر ایران و توصیه‌هایی خطاب به جوانان، مواضعی را مطرح کرده که با اظهارات دیگر مقامات از جمله رییس جمهوری در تضاد است.

در بیاینه مفصلی که به نام "گام دوم انقلاب" منتشر شده، رهبر جمهوری اسلامی، با انتقاد شدید از سلسه‌های قاجار و پهلوی، فهرستی طولانی از موفقیت‌های جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته ارایه کرده است.

او در این بیانیه، یا اصولا به مشکلات فراگیری که تقریبا تمامی مقامات کشور از آن سخن می‌گویند نپرداخته و یا آنها را ناچیز و کمرنگ قلمداد کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی در باره فساد نوشته است: «نسبت فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و بخصوص با رژیم طاغوت که سر تا پا فساد و فسادپرور بود، بسی کمتر است و بحمدالله مأموران این نظام غالباً سلامت خود را نگاه داشته‌اند، ولی حتی آنچه هست غیرقابل قبول است.»

این در حالی است که به گفته مقامات مختلف، فساد به شکلی فزاینده تا بالاترین سطوح قدرت گسترش یافته است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری مرداد ماه امسال گفت: «فساد بزرگ شده و به برخی مسئولین بالای کشور رسیده است و اگر با مسئولینی که دامن جمهوری اسلامی را به فساد آلوده کردند به موقع برخورد می‌شد، امروز این گونه نبود که مبارزه با فساد به دغدغه عمومی ملت تبدیل شود.»

رهبر جمهوری اسلامی در عین حال بار دیگر راه حل مشکلات اقتصادی را "اقتصاد مقاومتی" دانسته و گفته است: «اینکه کسی گمان کند که "مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است و علّت تحریم هم مقاومت ضد استکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است؛ پس راه‌حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه‌زدن بر پنجه‌ گرگ است"، خطایی نابخشودنی است.»

حسن روحانی، رییس جمهوری بارها تاکید کرده که علت مشکلات اقتصادی، اعمال مجدد تحریم‌های آمریکاست. او روز دوشنبه، ۲۲ بهمن گفت: «امسال در شرایطی جشن ۲۲ بهمن را برگزار می کنیم که در برابر توطئه‌های آمریکای جنایتکار و صهیونیسم و ارتجاع منطقه هستیم. اینها مردم ما را در فشار و منگنه تحریم قرار داده‌اند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

علی خامنه‌ای در بیانیه خود همچنین بار دیگر هر نوع مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفته است: «در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت.»

همزمان با انتشار بیانیه رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی  روز چهارشنبه ۲۴ بهمن، در جلسه هیات دولت بار دیگر از آمادگی مشروط ایران برای گفت‌وگو با آمریکا سخن گفت.

او گفت:« اگر کسی در یک موضوع خاصی با ما حرف و گفت‌وگو داشت، در صورتی که حرمت کشور و قانون و مقررات بین‌المللی را محترم بشمارد، ما همیشه اهل گفت و گو، کلام، منطق و جدال احسن به تعبیر قرآن مجید هستیم اما حاضر به  پذیرش تحمیل، زور و فشار و زیرپا گذاشتن حقوق ملی خود نیستیم.»

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که این کشور را از برجام خارج کرد، پیش از این گفته بود که حاضر است برای توافقی جدید در مورد فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی با ایران مذاکره کند.

اما علی خامنه‌ای هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است. او درعین حال، در بیانیه"گام دوم انقلاب" بدبینی خود نسبت به کشورهای اروپایی را نیز تکرار کرده و گفته است: «ملّت ایران علاوه‌ بر آمریکای جنایت‌کار، تعدادی از دولت‌های اروپایی را نیز خدعه‌گر و غیرقابل اعتماد می‌داند. دولت جمهوری اسلامی باید مرزبندی خود را با آنها با دقت حفظ کند؛ از ارزش‌های انقلابی و ملی خود، یک گام هم عقب‌نشینی نکند؛ از تهدیدهای پوچ آنان نهراسد؛ و در همه حال، عزت کشور و ملت خود را در نظر داشته باشد و حکیمانه و مصلحت‌جویانه و البته از موضع انقلابی، مشکلات قابل حل خود را با آنان حل کند.»

رهبر جمهوری اسلامی بخش عمده‌ای از بیانیه خود را به تشریح دستاوردهای نظام اختصاص داده و از آنها در هفت بند، با محور‌هایی نظیر "ثبات و امنیت کشور و حفظ تمامیت ارضی"، "پیشرفت در عرصه علم و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی"، "افزایش مشارکت مردم در امور سیاسی"، "ارتقاء بینش سیاسی مردم به مسایل بین‌المللی"، "اجرای عدالت در تقسیم امکانات عمومی"، "افزایش اخلاق و معنویت در فضای عمومی جامعه" و "ایستادگی در برابر مستکبران جهان و در راس آنان آمریکا" سخن گفته است.

به گفته او، محصول حکومت چهل ساله جمهوری اسلامی، "کشور و ملتی مستقل، آزاد، مقتدر، با عزت، متدین، پیشرفته در علم، انباشته از تجربه‌هایی گرانبها، مطمئن و امیدوار، دارای تأثیر اساسی در منطقه و دارای منطق قوی در مسائل جهانی" است.

رهبر جمهوری اسلامی، سپس  در هفت سرفصل "علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی" توصیه‌هایی را خطاب به جوانان ایران مطرح کرده است

در همین زمینه:

مطالب مرتبط