جنجال کشتی‌گیران مسلمانی که با داور زن دست ندادند | آلمان | DW | 15.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
تبلیغات

آلمان

جنجال کشتی‌گیران مسلمانی که با داور زن دست ندادند

ماجرای سه‌ کشتی‌گیر مرد در آلمان که حاضر نشدند با داور زن مسابقه دست دهند به یک جنجال تبدیل شده است. آنها می‌گویند مسلمان هستند و اجازه ندارند با زن نامحرم دست دهند.

در آلمان کشتی ورزشی صرفاَ مردانه نیست. از سال ۱۹۹۴ میلادی زنان هم می‌توانند در مسابقات کشوری شرکت کنند و در تمام در سطوح مسابقات محلی و کشوری این ورزش حضور دارند.

حال ماجرای سه کشتی‌گیر مرد که در مسابقات ایالت هسن شرکت کرده بودند به جنجالی در رسانه‌های این کشور تبدیل شده است. این سه مرد که اهل بلغارستان و چچن هستند، حاضر نشدند با داور زن مسابقه دست دهند. هر سه آنها از دور مسابقات حذف شدند و ممکن است محرومیت بیشتری در انتظارشان باشد.

آنها گفته‌اند که به دلایل دینی از دست دادن با داور مسابقه معذور بودند و گفته‌اند چون مسلمان هستند اجازه ندارند با زن نامحرم دست بدهند. این سه کشتی‌گیر تأکید کرده‌اند که مسئله برای آنها احترام به باورهای دینی بوده است.

اما تلاش آنها برای توجیه رفتارشان ماجرا را پیچیده‌تر کرده است. منتقدان حال می‌گویند آنها نه تنها پای دین و مذهب را به ورزش کشیده‌اند، بلکه به اصول کشتی نیز بی‌احترامی کردند. دست دادن با رقیب و داور مسابقه یکی از اصول مسابقات کشتی و نشانه احترام است.  

مارتینا گبل، یک مربی زن کشتی در برلین به روزنامه تاگس اشپیگل گفته است در ۲۰ سالی که مربی کشتی بوده چنین چیزی ندیده است.

او تصریح کرده که از میانه دهه ۹۰ میلادی ورزشکاران بسیاری که از خانواده‌های مهاجر هستند جذب باشگاه‌های کشتی شدند و در مسابقات محلی هم رفته رفته حضور پررنگ‌‌تری پیدا کردند. او گفته است: «بسیاری از آنها در کشورهایی بزرگ شده‌اند که فرهنگ کشتی‌گیری دارند و می‌دانند که احترام گذاشتن به یکدیگر در این ورزش چه اهمیتی دارد.»

این مربی زن اشاره کرده که مردان بسیاری داور مسابقات زنان هستند و گاهی هم یک زن داور یک مسابقه مردانه می‌شود.

در آلمان ۶ داور زن در مسابقات کشوری کشتی حضور دارند که تا به حال مشکلی با مردان نداشته‌اند. رسانه‌های آلمان حال ماجرای این سه کشتی‌گیر مرد مسلمان را با ماجرای علیرضا کریمی، ورزشکاران ایرانی مقایسه می‌کنند که برای پرهیز از مسابقه با ورزشکار اسرائيلی به عمد به حریف خود باخت.

تولگار اینار مدیر باشگاهی که مارتینا مربی آن است، خود یک ورزشکار ترک‌تبار است. او مخالف رفتار کشتی‌گیران مسلمان است و می‌گوید: «تمام کسانی که به باشگاه من می‌آیند‌، خودشان تبعیض را تجربه کرده‌اند. قرار نیست آنها از جامعه میزبان نفرت داشته باشند، بلکه باید جای خود را پیدا کنند، جزئی از آن باشند و به قواعد بازی احترام بگذارند.»

 

در همین زمینه:

مطالب صوتی و تصویری مرتبط

تبلیغات