انتصابات جدید در سپاه پاسداران با حکم رهبر جمهوری اسلامی | ایران | DW | 16.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
تبلیغات

ایران

انتصابات جدید در سپاه پاسداران با حکم رهبر جمهوری اسلامی

آیت‌الله خامنه‌ای سرتیپ علی فدوی را به سمت جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران و سرتیپ محمدرضا نقدی را به سمت معاون هماهنگ‌کننده سپاه منصوب کرد. نقدی در دادگاهی به اتهام شکنجه چند شهردار محکوم و سپس تبرئه شده بود.

روز پنچشنبه، ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه) علی خامنه‌ای در راس سپاه پاسداران تغییراتی ایجاد کرد. او در حکمی که برای سردار دریادار علی فدوی صادر کرده نوشته است: «بنا به پیشنهاد فرمانده کل سپاه و نظر به تجارب ارزنده و شایستگی، شما را به سمتِ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌کنم.»

خامنه‌ای گفته است که از فدوی انتظار ایفای «نقش جهادی و انقلابی در ارتقای سطح آمادگی‌های عملیاتی و پیشرفت مقتدارانه مأموریت‌های سپاه با نظر فرمانده کل سپاه» را دارد.

در حکم "سردار سرتیپ بسیجی" محمدرضا نقدی آمده است: «بنا به پیشنهاد فرمانده کل سپاه و نظر به تجارب ارزنده در سپاه و بسیج و شایستگی، شما را به سمت معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌کنم.»

خامنه‌ای در باره وظایف نقدی از جمله نوشته است: «ارتقای ظرفیت‌های کارشناسی و کارآمدی ستاد سپاه با بهره‌گیری از توانمندی‌ها و قابلیت‌های نخبگی و جهادی سپاه و بسیج در نیل به پیشرفت و کسب آمادگی‌های همه‌جانبه در پاسداری از انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن در تعاملی سازنده و هم‌افزا با ستادکل و سایر سازمان‌های نیروهای مسلح با لحاظ تدابیر فرمانده کل سپاه مورد انتظار است.»

سابقه کاری فدوی و نقدی

پاسدار علی فدوی، متولد ۱۳۴۰ در اردستان استان اصفهان، تا روز پنجشنبه معاون هماهنگ‌کننده کل سپاه بود. او پیش از آن به مدت ۱۳ سال فرماندهی نیروی دریایی را به عهده داشت.

فدوی د ر بهمن‌ماه ۱۳۹۴ به همراه چهار تن از فرماندهان این نیرو از خامنه‌ای، فرمانده کل قوا "نشان فتح" دریافت کرد.

این نشان به رزمندگان نبردهایی با پیروزی چشم‌گیر داده می‌شود. "پیروزی چشم‌گیر" پنج فرمانده سپاه توقیف دو شناور آمریکایی و بازداشت سرنشینان آن در محدوده‌ی جزیره‌ی فارسی بود. ده ملوان آمریکایی یک روز بعد آزاد شدند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده بر اساس لایحه کاستن از تهدید‌های ایران، ورود علی فدوی به این کشور را ممنوع اعلام کرده است.

نام محمد رضا نقدی با حمله به کوی دانشگاه تهران گره خورده است

نام محمد رضا نقدی با حمله به کوی دانشگاه تهران گره خورده است

محمدرضا نقدی، متولد ۱۳۴۰ در تهران، فعالیت‌های سیاسی خود را در گیلان به عنوان بسیجی آغاز کرد و داوطلبانه وارد سپاه شد و مسئولیت فرهنگی سپاه این استان را پذیرفت.

پس از آن او چند سمت اطلاعاتی در سپاه و در نقاط گوناگون کشور به عهده گرفت و در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد در کنار چند پست دیگر، مسئولیت ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نیز پذیرا شد.

او در آذر ۱۳۹۵ به عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

از اقدامات خبرساز نقدی می‌توان به دستگیری گسترده شهرداران تهران و بازجویی آنان اشاره کرد. او در این رابطه در دادگاه نظامی به اتهام "لغو دستور ورود غیرمجاز در پروند شهرداری تهران" و افترا، به هشت ماه زندان محکوم شد اما دادگاه تجدید نظر او را تبرئه کرد.

علاوه بر این نام نقدی با حمله به کوی دانشگاه تهران در تیر ۱۳۷۸ گره خورده است. او خود چند بار مدعی شده که  در سرکوب دانشجویان در کوی دانشگاه دست نداشته است.

نام محمدرضا نقدی به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریمی‌های شورای امنیت سازمان قرار دارد.

اتحادیه اروپا نیز به دلیل نقش نقدی در نقض گسترده حقوق شهروندان ایرانی، او را از ورود به کشورهای عضو اتحادیه محروم کرده است.

در همین زمینه:

WWW links