Zidane potopio Engleze

Azer Slanjankic14. juni 2004

Reprezentacija Francuske se provukla kroz iglene uši u utakmici s Engleskom. Na kraju je bilo 2:1 za Francusku.

Zidane dokazao da je medju najboljima na svijetu
Zidane dokazao da je medju najboljima na svijetuFoto: AP

Horor na stadionu Estadio da Luz imao je sretan kraj - za Francuze. Upravo reprezentacija Engleske je sinoć dobila lekciju da se utakmica igra svih devedeset minuta, i još koji minut produžetaka. Zinedin Zidane je spasio Francuze poraza pogocima u 91. i 93 minutu igre. Englezi su vodili od 38. minute prvog poluvremena. Pogodak glavom postigao je Lampard, a gol je iz slobodnog udarca namjestio, ko bi drugi nego David Backham. Bio je to prvi gol koji je reprezentacija Francuske primila nakon 1078 minuta igre. Backham bi se ipak mogao nazvati tragičnom figurom susreta jer je u 73 minutu propustio priliku da vodjstvo Engleza poveća na 2:0, što bi, smatraju mnogi, zapečatilo napore Francuza da dostignu barem neriješen rezultat. Francuzima je inače trebalo dosta vremena da nametnu svoju igru protiv robusnih Engleza koji su do pred sam finiš utakmice stajali odlično u defanzivi, držeći pod kontrolom fracuski napad sastavljen od zvučnih imena kao Pires, Trezege, Henry i Zidane. Uoči utakmice bilo je dosta govora o duelu klupskih kolega Backhema i Zidana. Obojica su istakla da poštuju jedan drugog, ali da će na terenu dati maksimum. Zidan je otišao korak dalje i najavio, Beckham je OK, ali ću u nedjelju izaći na teren i ožalostiti ga. Tako je i bilo. Kada su već svi mislili da Engleska ima sigurna tri boda u džepu, u 91. minuti, engleska odbrana pravi nepotreban prekršaj na oko dvadesetak metara ispred svog gola. Zidan je potom dokazao zašto ga većina stručnjaka smatra trenutno najboljim fudbalerom svijeta. 1:1, engleski golman James je mogao samo pogledom ispratiti loptu. Samo što se krenulo s centra, nova greška uspaničenih Engleza, nepotrebna povratna lopta ka golmanu je završila ispred nogu francuskog napadača Hanryja, golman James ga ruši, jedanaesterac. Zidan je, za razliku od Backhema sačuvao živce i rutinski zabio koplje u srce engleskih navijača. 2:1 za Francusku.

Selektor francuske reprezentacije Jacques Santini, nakon utakmice je izjavio: ovo je, nakon dramatičnog scenarija, bio divan start za moj tim i spektakl za navijače. Mislim da je preokret na utakmici najavio golman Barthez koji je odbranio penal. Englezi su bili odista dobar protivnik.

Brojne kritike nakon utakmice stižu na račun Backhema, koji je na prvenstvo stigao opterećen vanbračnim aferama. Afere nisu potvrdjene, ali brak sa bivšom pjevačicom grupe Spice Girls, Posh, očito je bio u krizi. Backhamu je dugo trebalo da se vrati na tron kao lider ekipe nakon što je promašio odlučujući jedanaesterac protiv Argentine 1998 na svjetskom prvenstvu Francuskoj. Franz Beckenbauer je sinoć primijetio: trebalo je da neko drugi šutira jer golman Barthez poznaje Backhama udušu nakon godina koje su zajedno proveli u Manchesteru. Barthez je očito, pročitao Backhama. Sven Goran Erickson, prvi strani selektor na klupi engleskog nacionalnog tima nakon sinoćnje utakmice nije krio razočarenje: Tako je to u fudbalu. Očito da ovo nismo zaslužili, izjavio je Erikson dodavši.

"Igrali smo onako kako smo htjeli da igramo protiv Francuske. Mislim da smo u posljednjih deset, petnaest minuta potpuno kontrolisali situaciju, te da oni nisu imali ideju. Mogli smo voditi sa dva gola razlike, ali smo na kraju izgubili 2:1. Naravno da je to neshvatljivo i da smo totalno razočarani."