Pobjeda Srbije i poplava kartona

18. juni 2010

Žuti kartoni, isključenje, prečke, promašeni penal. Utakmica Njemačka–Srbija ponudila je gledaocima sve moguće dramaturške elemente koji se mogu zamisliti. Njemačkoj protiv Gane sada predstoji "finale prije finala".

Milan Jovanović postiže pobjedonosni gol za Srbiju
Milan Jovanović postiže pobjedonosni gol za SrbijuFoto: AP

Reprezentacija Srbije je danas priredila iznenađenje na Svjetskom prvenstvu u fudbalu. Savladana je Njemačka s 1:0. Njemački selektor Joachim Löw nakon utakmice je izjavio kako njegov tim nije ušao u utakmicu onako kako je bilo planirano, što je dodatno poremetio i crveni karton koji je zaradio Miroslav Klose: „Sa igračem manje na terenu bilo je vrlo teško stići rezultatsku prednost Srbije.“

Razočarenje na klupi Njemačke
Razočarenje na klupi NjemačkeFoto: AP

Tragičar utakmice je sigurno bio Lukas Podolski kome je golman reprezentacije Srbije odbranio jedanaesterac. Löw je dodao kako Njemačku sada očekuje finale prije finala, u utakmici protiv Gane koja se mora dobiti.

Poplava kartona

Ono što je bila jedna od karakteristika ove utakmice je sigurno bio broj žutih kartona koje je podijelio sudija. Ipak, mora se priznati da nije bio pristrasan i da je kartone dijelio igračima i jedne i druge ekipe.

Njemački fudbaleri pognutih glava napuštaju stadion
Njemački fudbaleri pognutih glava napuštaju stadionFoto: AP

Bastian Schweinsteiger je laku ruku španskog sudije kada je riječ o kartonima prokomentarisao na ovaj način: „Ako na svakoj utakmici budu padali crveni kartoni kao na ovoj, onda je pitanje kakvog smisla ima igrati. Igra više ne predstavlja nikakvo zadovoljstvo. U svakom slučaju nismo smjeli izgubiti, čak ni sa igračem manje na terenu. Bijesan sam i razočaran zbog poraza.“

Selektor reprezentacije Srbije Radomir Antić je je izjavio kako je Srbija u prvom poluvremenu igrala vrlo dobro, te da je drugom poluvremenu samo čuvala rezultat. „Nismo planirali igrati ovako defanzivno, ali je pritisak bio vrlo jak. Sretan sam što smo na kraju uspjeli da dođemo do pobjede, rekao je Antić.