Mali klubovi, velika iznenađenja

1. august 2011

Nakon Volfsburga, Verdera i Bajera, još jedan poznati klub je ispao iz Kupa Njemačkog fudbalskog saveza. Riječ je o Frajburgu. Hofenhajm je prošao dalje - uz velike probleme.

Fudbaleri Drezdena slave pobjedu nad vicešampionom Bajerom
Fudbaleri Drezdena slave pobjedu nad vicešampionom BajeromFoto: dapd

Samo sedmicu dana uoči početka Bundeslige, neki prvoligaši očito još nisu dostigli punu formu. U nedjelju (31.7.) Freiburg je bio naredni na "listi za odstrjel" niželigaških klubova. Protiv Unterhahinga je izgubio s 2:3. Roland Sternisko (17. minuta) i Mijo Tunjić (47. i 87. minuta) su potpili nade Frajburga da će se lako dokopati drugog kola.

Blamaža Hofenhajma protiv šestoligaša

Hofenhajm prošao tek nakon produžetaka
Hofenhajm prošao tek nakon produžetakaFoto: dapd

Fabian Johnson i Ryan Babel su spasili tim Hofenhajma od blamaže. Tek nakon produžetaka tim Sejada Salihovića i Vedada Ibiševića uspio je da savlada šestoligaša Germaniu iz Vindeka. Germania je čak povela golom Floriana Buchholza u 36. minuti, da bi izjednačio Salihović pogodivši sa bijele tačke u 51. minuti. Drugo kolo je dostignuto tek nakon dva gola u produžecima.

U produžetke je morao i Majnc koji je igrao protiv petoligaša SVN iz Cvajbrikena. Svi golovi u ovoj utakmici pali su tek nakon isteka regularnog toka utakmice. Majnc je do gola došao tek u 95. minuti, strijelac je bio Petar Slišković. Konačan rezultat je bio 2:1, a gosti iz prve lige su imali mnogo sreće. SVN je imao priliku za drugi gol i izjednačenje, a sudija je imao "loš dan". Prvo je previdio igranje rukom jednog odbrambenog igrača Majnca u šesnaestercu, a potom je poništio gol SVN-u zbog navodnog ofsajda.

Noćna mora u Bremenu se nastavlja

Proteklog vikenda su "šamar" navijačima priredili fudbaleri Volfsburga, Bremena i Bajera iz Leverkuzena. Volfsburg je izgubio protiv Lajpciga 2:3. U timu Volfsburga jedno poluvrijeme igrao je i bivši bh. reprezentativac Hasan Salihamidžić koji je postigao i gol za svoj tim, ali to nije bilo dovoljno za prolaz.

Šestostruki osvajač Kupa, Verder iz Bremena, izgubio je u gostima u utakmici protiv trećeligaša 1. FC Hajdenhajma. Verder je došao u vođstvo, ali se igra preokrenula u korist domaćina nakon što je Marko Marin promašio jedanaesterac za svoj klub.

Nastavljena serija neuspjeha Verdera
Nastavljena serija neuspjeha VerderaFoto: dapd

Senzacionalan preokret zabilježen je na utakmici Bajer Leverkuzen-Dinamo Drezden. Leverkuzen je vodio čak 3:0. Katastrofalne greške u odbrani ipak su koštale "apotekare" plasmana u naredno kolo. Za samo dvadeset minuta drugog poluvremena domaćini su došli do 3:3 i produžetaka. Alexander Schnetzler se u 117. minuti produžetka potrudio za senzaciju pogodivši za 4:3 za Dinamo.

HSV kroz "iglene uši"

HSV očito u lošoj formi
HSV očito u lošoj formiFoto: dapd

HSV iz Hamburga je uz veliku muku spriječio iznenađenje. U utakmici protiv Oldenburga rezultat je bio neizvjestan do samog kraja, bez obzira što je HSV od 72. minuta vodio s 2:1 (golom Mladena Petrića).

Za razliku od HSV-a, Kajzerslautern je igrao dobro i pobijedio klub BFC Berlin iz pete lige. Utakmica će ostati zapamćena po ispadu huligana, navijača kluba BFC Berlin, za koje je od ranije poznato da su bliski neonacistima. Nekoliko stotina huligana je napalo navijače gostujućeg tima. Više osoba je povrijeđeno u tuči, a ljekarsku pomoć je zatražilo i nekoliko policajaca.

Kup Njemačke nastavlja se večeras utakmicom Bajerna iz Minhena protiv drugoligaša Ajntrahta iz Braunšvajga.

Autori: Tobias Oelmeier/Arnulf Boettcher/Azer Slanjankić

Odg. ur.: Jasmina Rose