Irak prvak Azije-Osim sa Japanom četvrti

30. juli 2007

Irak u Džakarti pobijedio Saudijsku Arabiju. Slavlje na ulicama Iraka-fudbal ujedinio ljude!

Radost iračkih igrača poslije gola protiv S. ArabijeFoto: AP

Irak je novi prvak Azije. Zemlja koja je u ratu u Jakarti je juče pobijedila Audijsku Arabiju pobijedila je golom kapitena Mahmuda u 71.minuti, nakon izvedenog kornera. Od toga trenutka počelo je nezapamćeno slavlje u čitavom Iraku, gdje je narod posljednjih godina mnogo propatio. Igračima Iraka trebalo je nekoliko minuta da nastave utakmicu, jer su od oduševljenja ljubili travu stadiona u Jakarti, bilo je i suza radosnica. Ovo je ipak najljepše što im se moglo dogoditi, utoliko prije što u Iraku nema prilike za fudbal i organizovanje liga takmičenja.

Na ulicama u Bagdadu, slavili su i Šiti i Suniti i Kurdi-razlike nije bilo. U tome je inače podijeljeni Irak bio jedinstven. Jedna žena je reporteru CNN oduševljemno kazala:

”Sretnas dsam, to je naša pobjeda.To je naš novi život. Ponovo se vraćamo.I opet ćemo biti na vrhu”!

Jeda druga žena, zanimljivo, imala jeporuku koja se možda odnosi i na želje ljudi, da u Iraku prestane rat i počne bolji život, neke druge životne pobjede:

O-T Frau engl.

”Ova pobjeda nam je pokazala da možemo ustati,da ćemo opet biti na nogama.Niko nas ne može poraziti,niko nas ne može uništiti. Irak je vječan”!

Fudbalerima Iraka pobjednički pehar je predao sam predsjdnik FIFA Sep Blater:

"Bez obzira na tešku situaciju u Iraku, ljudi igraju fudbalIgraju na jujgu,na sjeveru, u centralnom dijelu zemlje.Ova pobjeda u finalu za njih je kao jedan lijep san i to je dobro za fudbal, koji je pokazao da makar zakratko može ujediniti ljude u ovoj zemlji”.

Treće mjesto osvojila je Južna Koreja, koja je još u subotu boljim izvodjenjem penala savladala Japan, pošto u regularnom toku utakmice nije bilo golova. Japan kojeg vodi Ivica Osim, važio je za jednog od favorita,ali je neočekivano poražen od Saudijske Arabije u polufinalu 2:3. U arapskim reprezentacijama mogu igrati po 3-4 stranca koji uzmu saudijsko, katarsko ili neko drugo državljanstvo.