HSV u drugom kolu Eurolige

3. decembar 2009

Hamburger SV je prebrodio prvu etapu takmičenja u Euroligi. Na vlastitom stadionu je s 2:0 poražen Rapid iz Beča i tako je obezbijeđen plasman u drugi krug takmičenja. HSV sada ima šansu da bude i prvi u svojoj grupi C.

Berg i Jansen su doveli HSV do pobjede
Berg i Jansen su doveli HSV do pobjedeFoto: AP

Marsel Jansen i Markus Berg su svojim pogocima donijeli radost za preko 45.000 navijača HSV-a. Uprkos tome što je HSV bio desetkovan povredama, ekipa je pružila dobru igru protiv Rapida iz Beča. Razlog više za slavlje i navijača i trenera Brune Labadije je što je tim iz Hamburga već šest utakmica zaredom, što u Bundesligi, što u Euroligi, bio bez pobjede.

Žerom Boateng (desno) uspješno je presijecao napade Rapida
Žerom Boateng (desno) uspješno je presijecao napade RapidaFoto: AP

Sada bi u posljednjoj utakmici grupe C, protiv Hapoela iz Tel Aviva, čak i bod bio dovoljan za prvo mjesto u grup i povoljniju poziciju prilikom izvlačenja narednog protivnika. Hapoel je napravio kiks izgubivši protiv Seltika iz Glazgova (0:2) i tako sada ima bod manje od HSV-a.

Važna pobjeda nakon serije neuspjeha

Labadija je bio prisiljen da mijenja formaciju tima
Labadija je bio prisiljen da mijenja formaciju timaFoto: AP

"Ova pobjeda nam je bila vrlo, vrlo važna. Moram pohvaliti cijeli tim jer su igrači disciplinovano izvršavali ono što je dogovoreno.", izjavio je nakon utakmice trener Bruno Labadija. Ipak, problemi tima iz Hamburga su bili vidljivi na terenu. Nedostajalo je čak deset igrača iz prve postave.

Na sreću, uoči utamice su se od gripe oporavili Gi Demel i David Jarolim, a i hrvatski reprezentativac Mladen Petrič. On je, nakon osmonedjeljne pauze zbog povrede, izašao na teren u posljednjih petnaestak minuta utakmice, što su navijači pozdravili burnim aplauzom.

Taktička novina zbog niza povreda

Zbog brojnih povreda HSV je igrao u do sada neviđenoj formaciji 4-2-3-1, sa samo jednim isturenim špicom, Markusom Bergom. Bez obzira na taktičku novinu u timu, HSV je držao inicijativu. Gol gostiju načet je tek u drugom poluvremenu, golom Jansena u 47. minuti, a sudbinu gostiju zapečatio je Berg, odličnim udarcem iz okreta, šest minuta kasnije.

Još sedam timova se već sinoć kvalifikovalo u drugi krug krug takmičenja. To su Hapoel, Ajax, FC Salzburg, FC Viljareal, Fenerbahče, Benfika i FC Everton. Verder iz Bremena, Šahtjor Donjeck i Galatasaraj iz Istanbula su plasman obezbijedli još u prošlom kolu Eurolige.

Finale Eurolige se, inače, igra na istom stadionu na kojem je HSV sinoć ostvario pobjedu: u Hamburgu, 12. maja 2010.

Autor: dpa/sid

Odg. urednik: Azer Slanjankić