2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Hofenhajm na čelu, Bajern na začelju tabele

Zdravko Lipovac5. oktobar 2008

Mali „seoski“ klub Hofenhajm na čelu je Bundeslige sa 13 bodova iz sedam utakmica. Bajern je tek jedanaesti. Zvuči kao zgodan vic, ali je to slika stanja u Bundesligi nakon odigranih sedam kola.

Fudbaleri Hofenhajma slave pobjedu nad AjntrahtomFoto: AP

„Kad u timu Hofenhajma mreže ne trese Bosanac Ibišević, proradi crnoputi Senegalac Demba Ba, koji je sa dva gola riješio utakmicu protiv susjeda Ajntrahta iz Frankfurta“ piše jutros kelnski „Express“

Bajern "poklonio" bod Bohumu

Bajern je, pak, nakon dva uzastopna poraza očekivao renesansu protiv Bohuma. Sve je nagovještavalo rehabilitaciju, jer je Bajern do 84.minute vodio sa 3:1 i stvarao nove prilike. Ali, u finišu je Klinsmanova ekipa za samo par minuta primila dva gola. 69 000 gledalaca nije vjerovalo svojim očima. Na semaforu je stajalo Bajern.Bohum 3:3. „Za Klinsmana će sada biti tijesno“ piše „Bild am Sontag“. U publici su vidljivi već i prvi natpisi:“Klinsi raus“- Klinsman napolje! Međutim, klupsko vođstvo na tako nešto i ne pomišlja.

Herta u gostima iznenadila Leverkuzen

Iznenađenje je doživio Bajer usred Leverkuzena. Protiv Herte je drugoplasirani tim, sa čak 18 postignutih golova na kontu najavljivao sigurnu pobjedu i preuzimanje liderske pozicije na tabeli. Ekipa Bruna Labadije napadala je i stvarala šanse, ali je golman Drobni na golu gostiju, kojeg trenira legendarni Mostarac Enver Marić, bio odličan. Na kraju kad su domaći navijači bili nezadovoljni samo bodom, uslijedio je pravi šok. Ukrajinac Voronjin, inače bivši igrač Leverkuzena, prevario je dva igrača domaćina i zatresao mrežu za pobjedu ekipe iz Berlina. Nakon utakmice prišli smo Enveru Mariću i pitali da li je ovo bio dio taktike?

Fussball Bundesliga Bayer Leverkusen Hertha BSC Berlin
Mihal Kadlec izvodi slobodan udarac za Bajer. Uprkos bolje igre domaćina, bodove kući je odnijela Herta.Foto: AP

«Nismo igrali dobro, posebno u prvih 20 minuta, kada smo mogli primiti nekoliko golova. Kasnije smo postali sigurniji i vrebali priliku. Ona je i došla u posljednjoj minuti, te smo napravili veliko iznenađenje. Moj golman Drobni je iskusan, ima 28 godina i nije uzalud drugi golman češke reprezentacije.»

Najbolji igrač gostiju iz Berlina bio je momak porijeklom iz Bosne, Josip Džo Šimunić, Australac sa hrvatskom putovnicom čiji su roditelji iz jednog od sela izmedju Kiseljaka i Fojnice. Odigrao je na mjestu stopera za desetku. On je izjavio:

«Naša je namjera bila da najprije sačuvamo gol. A,eto u finišu nam se posrećilo i pobijedili smo. Pokazali smo da nam Bajer leži. Lani smo ih dobili u finišu prvenstva i izbacili iz trke za evropsko takmičenje.»

U Menhengladbahu se "ljulja" stolica trenera

Derbi vječitih rivala Borusije Menhengladbah i FC Kelna, nekad velikih klubova, danas povratnika u Prvu ligu, pred 53 000 gledalaca za domaćina Borusiju i trenera Luhakaja bio je od velike važnosti. Na kraju uz mnogo uzbuđenja i tuče navijača (utakmica počela deset minuta kasnije) pobijedio je gost. Kod rezultata 1:1, dva minuta prije kraja centarfor Kelna Novaković je sa 18 metara pogodio rašlje gola domaćina za pobjedu Daumove ekipe od 2:1!

Fussball Bundesliga Borussia Mönchengladbach 1. FC Köln Jos Luhukay
Jos Luhakaj stoički podnosi bliceve fotoaparata. Novinari očekuju njegovu smjenu.Foto: AP

Jos Luhakaj, ćutljivi Holanđanin, trener koji je slavljen nakon efektne igre i prvog mjesta medju drugoligašima, te povratka u Prvu ligu, gotovo sigurno će biti smijenjen. Od sedam utakmica Borusija je izgubila šest i posljednja je na tabeli. Keln je pak nakon pobjede protiv Šalkea dobio krila i već je u sredini tabele.

Štutgart je ubjedljivo pobijedio mnogo hvaljeni Verder. Pred više od 55 000 gledalaca na Nekar stadionu bilo je 4:1 za domaćina, koji je izbio na drugo mjesto sa istim brojem bodova kao i vodeći Hofenhajm.

No, već danas Šalke pobjedom protiv Volfsburga može preuzeti čelo tabele, baš kao i Hamburg koji gostuje u Kotbusu. Čak i Borusija Dortmund može pobjedom protiv Hanovera zasjesti na vrh tabele Bundeslige.