Grafite "na pražnjenju glave"

24. oktobar 2009

U prvoj utakmici 10. kola njemačke Bundeslige, fudbaleri Bajera su u Leverkuzenu igrali neriješeno 1:1 sa Borusijom iz Dortmunda.

Grafite
Najbolji strijelac prošle sezone na sedmodnevnom odmoru u rodnom kraju.Foto: AP
Rene Adler
Savladan nakon 377 minuta!Foto: AP

Domaći su tako propustili šansu da trijumfom na stadionu 'BajArena', pred 30.000 navijača, osiguraju vodeću poziciju na tabeli fudbalskog prvenstva Njemačke. Domaći sastav koji vodi Jup Hajnkes, još uvijek ne zna za poraz u Bundes ligi na domaćem terenu. Ipak, nakon 377 minuta bez primljenog gola, Bajerovog golmana Renea Adlera, inače njemačkog reprezentativca, savladao je argentinski napadač Lukas Barios u 8. minutu sinoćnjeg meča. Bariosu je ovo treći go u posljednje tri utakmice. U svakoj utakmici Barios je dao po jedan.

Izjednačenje Bajeru, nakon ubacivanja iz kornera Švajcarca Barnete, donosi Manuel Fridrih u 64. minutu, ali domaći nisu imali snage da do kraja meča u potpunosti preokrenu rezultat.

Bajer trenutno ima bod prednosti u odnosu na drugoplasirani Hamburger.

Bajramović i Liberopoulos na Alianc areni

10. kolo Bundeslige nastavalja se subotnjim mečevima kada Bajern na svom terenu dočekuje Ajntraht. Michael Skibbe, trener frankfurtskog Ajntrahta, izjavio je da su dvojica njegovih prvotimaca vezista bh reprezentacije Zlatan Bajramović i Grk Nikos Liberopoulos, spremni za Alianc arenu. Zlatan Bajramović je imao povredu zadnje lože, ali se sada osjeća dobro.

Flash-Galerie Zlatan Bajramovic
Zlatan Bjaramović nakon povrede spreman za Alianc arenuFoto: picture-alliance/ dpa

Mihael Skibe o Bajernu: “Oni su igrali neuvjerljivo u pred sezoni, ali smo mi takođe već girali loše protiv Bajerna. Ne smijemo pridavati pažnju tome da li je tim trenutno u dobroj ili lošoj fazi. Mora se poći od sebe i dati dobrih 90 minuta protiv Bajerna i tek tada ćemo imati šansu da nešto i napravimo”, kaže Skibe.

Grafite u rodnom Brazilu

Deutschland Fußball Wolfsburg Armin Veh neuer Trainer
Trener Vukova, Armin Veh, očekuje oporavljenog Grafitea i potpuno posvećenog fudbalu.Foto: AP

U subotu se sastaju i Hofenhajm i Nirnberg, Borusija iz Menhengladbaha i Keln, Študgart gostuje Hanoveru, Frajburg Majncu, Volfsburg ide na noge berlinskoj Herti. Vukovi će u Berlinu biti bez, sa 28 golova najboljeg strijelca prošle sezone, Brazilca Grafitea. Grafite je u ovoj sezoni postigao samo dva gola, a vođstvo aktuelnih njemačkih prvaka poslalo ga je na sedam dana odmora u rodni Brazil kako bi “ispraznio glavu i potom se u potpunosti posvetio fudbalu”, rekao je trener Armin Veh s kojim se Grafite u ovoj sezoni često svađao. Grafite je zaradio i crveni karton u 3. kolu grupe B Lige šampiona protiv Bešiktaša. Veh o tome kaže:

“To naravno nije dobro za nas, to naprosto nije korisno za tim, to je jasno. I to znam po sebi. O tome ćemo razgovarati interno”, rekao je Armin Veh.

Deseto kolo njemačke Bundeslige završava se u nedjelju. Hamburški HSV gostuje gelzenkirhenškom Šalkeu, a Bohum na svom terenu dočekuje Verder iz Bremena.

Autor: Svetozar Savić

Odg. urednik: Azer Slanjankić