2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

EP u atletici-Nijemcima četiri zlata

14. august 2006

Njemačka ekipa bila medju najbrojnijima i osvojila 10 medalja-4 zlatne. Prvi put u maratonu pobijedila jedna ?ena.Rusima nema premca-34 medalje-12 zlatnih!

Maratonka Maiš ogrnuta zastavom
Maratonka Maiš ogrnuta zastavomFoto: AP

Evroipskio atletsko prvenstvo u Geteborgu potvrduilo je dominaciju ruskih takmičara,koji su osvojili 34 medalje,od čega 10 zlatnih,dok je njemačka neočekivano sa četiri evropska prvaka ponovo u gvrhu evropskih nacija.

Dvije zlatne medalje osvojili su dugopruga?i,?to je malo ko očekivao. U maraton-trci je Ulrike Mai?(Meisch) nadmoćno pobijedila,dok je trku na 10 000 metara,gdje su nekada vladali Finci dobio Jan Fitčen(Fitschen) koji je jedva uskočio u nacinalni tim za ?vedsku.Prvi put u istoriji jedna je Nijemica osvojila evropsko zlato u maratonu-trci na 40 kilometara.Obja?njavajući svoju sreću ona je za njemačku TV kazala:

?Nikao ne mogu objasniti kaopo sam uspjela.Ali, osjećaj da ulazi? kao prvi u cilj i da te pozdravlja čitav stadion je ne?to najljeop?e?.

?tefi Nerius je ,pak,bila medju favoritma u bacanju koplja,ali do sada je dva puta ova 34-godi?nja djevojka

osvajala evropsko srebro, da bi juče poslednjeg dana takmičenja u Geteborgu preko 65 metara,tačnije 65,82 cm!

Zlatnu medalju za Nijemce je osvojio i bacač kugle Ralf Bartels daljinom 21,13! U red pozitivnih rezultata njemačkioh atletičara ubraja se i Tim Lobinger u skoku motkom,kojem je pripala srebrene medalja,kao i plasman u finale jednog njemačkog sprintera na 100-metara.Roni Oswald je istina bio tek poslednji osmi u najatraktivnijem finalu. Njemačka reprezemntacija je u Geteborgu bila zastuplkjena sa 75-članom ekipom i bila medju najbrojnijim. Sa četiri zlata medjutim opravdala je povjerenje i bila učinkovitija,nego li prije četiri godine kao domaćin u Minhenu,kada su osvojene samo dvije evropske titule,kometari?e dana?nji ?Kicker?.