Džeko strijelac i za BiH i za Tursku

Zdravko Lipovac12. oktobar 2008

Turska je u Istanbulu savladala BiH, Njemačka u Dortmundu Rusiju. I BiH i Njemačka su sinoć pokazale dobru igru u prvom, lošu u drugom poluvremenu, s tim što su panceri osvojili važne bodove protiv direktnog konkurenta.

Edin Džeko inače igra u dresu Volfsburga iz NjemačkeFoto: picture-alliance / dpa

U njemačkoj štampi je prokomentarisano da je Turska dosta sretno pobijedila Bosnu i Hercegovinu, nakon dva gola iz prekida igre iz slobodnih udaraca, kada je odbrana gostiju djelovala vrlo naivno. Dva gola kada je prebačen živi zid i to poslije vođstva kojeg je postigao igrač Volfsburga Džeko, kazuju da je odbrana problem iskusnog Ćire Blaževića.

U Dortmundu dramatično do kraja

„Turbo start, a onda smo se tresli od straha do pobjede“

Ovim naslovom je jutrošnji „Express“ iz Kelna sažeto prokomentarisao pobjedu Njemačke protiv Rusije od 2:1 za prvo mjesto u četvrtoj kvalifikacionoj Grupi za Svjetskog prvenstvo 2010.

65000 gledalaca na Vestfalen stadionu u Dormundu vidjelo je odličan početak njemačkog“elfa“. Već u 9. minuti Podolski je nakon proigravanja Švajnštajgera i Klozea sa 10-tak metara silovitim udarcem pogodio mrežu protivnika. Dvadesetak minuta kasnije Švajnštajger je odlično prebacio rusku odbranu, da bi kapiten Balak iz blizine povećao vođstvo na 2:0.

Fussball Länderspiel Deutschland Russland
Mihael Balak slavi vođstvo od 2:0Foto: AP

Rusi se vratili "iz mrtvih"

No, kada se nakon pauze očekivao nastavak domaćina u istom ritmu, ruska“zbornaja“ je preuzela inicjativu. Poslije greške inače dobrog Lama na lijevoj strani, lopta mu se odbila od noge, Aljnukov je lopotu doturio do Aršavina, a prva zvijezda gostiju je sa gol linije loptu sproveo u mrežu. Bila je to najava grozničavog iščekivanja domaćina da sudija svira kraj. Pred sami kraj utakmice Podgrebnjak pogadja stativu!

Nakon utakmice kapiten Mihael Balak je rekao:

„U prvom poluvremenu držali smo visok tempo i igrali veoma dobro. Postigli smo brzo dva gola, ali se Rusi nisu predavali. Odgovorili su napadima u drugom dijelu, postigli gol i da su uspjeli izjednačiti, to ne bi bilo nezasluženo.”

Komentar Balaka koji je odigrao 88. utakmicu za njemačku reprezentaciju i postigao 39 gol, najbolji je dokaz da su Nijemci pobijedili jaku reprezentaciju i načinili veliki korak ka Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi.

Adler odlično debitovao na golu

“Safari nam je sve bliže” vrlo duhovito komentariše izvještač “Expressa”. Komplimente zaslužuje debitant na golu Rene Adler. Sa svoje 23 godine dobio je neočekivano priliku, pošto je iskusni Enke iz Hanovera slomio šaku. Adler je branio vrlo sigurno. Golman Bajera stajaće na golu i protiv Velsa u srijedu.

Odličan debi mladog Renea Adlera na golu njemačke reprezentacijaFoto: AP

No, mnogo gore su prošli njemački susjedi Austrijanci koji su osvojili samo bod protiv Farskih Otoka (1:1) Komplimenti Novakoviću, centarforu Kelna koji je bio strijelac za pobjedu Slovenije protiv Sjeverne Irske u Mariboru i prvo mjesto u grupi.