Džeko dotukao Hamburg

Zdravko Lipovac 2. mart 2009

Bosanac Edin Džeko ovjerio je jednim golom pobjedu Volfsburga u Hamburgu (HSV-Wolfsburg 1:3). Volfsburg je ovom pobjedom nad dojučerašnjim liderom Bundeslige, najavio da je kandidat i za najviši plasman.

Edin Džeko je u utakmici protiv Hamburga postigao svoj 11. gol u sezoniFoto: picture-alliance / dpa

ListKicker“ podsjeća da je „Volfsburg protivnik od kojeg Hamburg strahuje“. U prvom dijelu Volfsburg je slavio pobjedu od 3:0. Džeko je dobio veoma visoku ocjenu – dvojku, ali je još bolji bio Brazilac Grafite koji je ocijenjen jedinicom jer je postigao dva gola.

Magat bolji od Klinsmana?

„Magatov (Magath) najljepši dan“- piše u ponedjeljak (02.03) na sportskim stranama „Bild“. Trener Volfsburga je doživio da na tabeli bude ispred Bajerna. Volfsburg je četvrti, a Bajern poslije utakmice u Bremenu u kojoj nije postignut ni jedan pogodak(Werder-Bayern 0:0) peti - sa istim brojem bodova (39).

Klinsmann tritt zurück
Juergen Klinsmann na mukama - Uprava konačno očekuje pobjedeFoto: AP

Pritome je Volsburg najuspješniji klub u drugom dijelu prvenstva sa 13 osvojenih bodova. Bajern je tek u dnu tabele računa li se samo proljetni dio sezone. Trener Klinsman (Klinsmann) trpi kritike, a Magat, koji je i bivši trener Bajerna, samo pohvale. Nakon sjajne igre Bajerna protiv Sportinga u Ligi šampiona (Sporting-Bayern 0:5) uslijedila je blijeda igra protiv Verdera. Istina, Verder je „strašilo“ za Bajern jer ga je u prvom dijelu prvenstva pobijedio na domaćem terenu u Minhena sa 5:2. Bilo je razloga da Bajern pokuša uzvratiti istom mjerom, međutim iako je Verder ostao sa igračem manje već u 15. minuti (isključen Brazilac Naldo) Bajern nije uspio za 75 minuta igre postići gol.„Vrijeme je da pobjeđujemo i u Bundesligi. Ne smijemo samo govoriti, kako ćemo na kraju poslije 34. kola biti na čelu. Zaostatak za Hertom nije veliki (četiri boda – op.aut), ali on se ne smanjuje,“ kaže predsjednik kluba Franc Bekenbauer. Na rad trenera Bajerna Klinsmana se stalno sumnjičavo gleda.

„Abendzeitung“ iz Minhena je čak napisao kako su igrači Bajerna predvođeni Klozeom održali sastanak u namjeri da kažu neke „taktičke primjedebe“! Kloze je to ipak demantovao.

Bremen vs. Berlin
Šimunić u okršaju s Klasnićem - Može li Herta zadržati čelnu poziciju?Foto: AP

Herta prva - Šimunić sanja o tituli

Štutgart je pobijedio u gostima u vrućem komšijskom derbiju protiv Karlsruea. Zbog nereda navijača utakmica je kasnila 10 minuta. Štutgart je pobjedom stigao do gornjeg dijela tebele na 7. mjesto i ima samo tri boda manje od Bajerna.

Mnogo simpatija izazvala je izjava staloženog i odličnog štopera lidera tabele Bundeslige Herte – Josipa Šimunića. On je na pitanje novinara da li Herta može ostati na čelu odgovorio:“Naš je cilj da u narednih 12 utakmica pobijedimo.“ Šimunić, koji je najbolje ocijenjeni igrač Herte, se nasmijao kao i reporter. No, u svakoj šali ima pola zbilje - Herta naijme pobjeđuje. Enver Marić, trener golmana Herte kaže: “Naš je cilj bio Kup UEFA. No, ako se ukaže prilika zašto ne i titula.“ Tako je prije dvije sezone bilo i sa Štutgartom. Niko naime tada nije računa s tim da bi ovaj tim mogao osvojiti prvenstvo, ali se upravo to dogodilo.