BiH sve bliža Južnoj Africi

6. septembar 2009

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine zabilježila je petu pobjedu u kvalifikacijama za SP 2010. u Južnoafričkoj Republici. Nogometaši BiH su u sedmoj utakmici u okviru grupe 5 kvalifikacija Armeniju sa 2:0 (1:0).

Miroslav Ćiro Blažević
Ćiro ima razloga za slavlje.Foto: AP

Susret je odigran na stadionu Republican, pred oko 2.000 gledalaca, a sudio je Holanđanin Eric Braamhaar. Pobjedom u Yerevanu reprezentacija BiH se učvrstila na drugom mjestu u grupi i došla na korak do plasmana u baraž.

Nogometaši BiH rutinski su došli do pobjede, a mogli su zabilježiti i ubjedljiviji trijumf s obzirom na veliki broj prilika, posebno u prvom poluvremenu. BiH je došla u vodstvo u 6. minuti golom Ibričića, koji je iskoristio ubacivanje Vladavića i udarcem glavom pogodio gol.

Dvije minute kasnije Džeko je imao priliku, ali je šutirao direktno u golmana Kasparova, dok je u 15. minuti pogodio stativu. U 30. minuti Ibričić je snažno šutirao s ivice šesnaesterca, ali se i ovoga puta istakao golman domaće ekipe.

Džeko promašio penal

Wolfsburg ist Deutscher Meister

Veliku priliku BiH je imala i u 33. minuti, kada je sudija Braamhaar dosudio penal nakon što je u šesnaestercu Armenije oboren Ibišević. No, Džeko je s bijele tačke poslao loptu preko gola. U finišu poluvremena Armenija je preuzela inicijativu i napravila nekoliko prilika, ali nije bilo promjene rezultata.

U drugom poluvremenu, nakon ulaska Pjanića i Muslimovića, reprezentacija BiH je ponovo preuzela igru što joj se 'isplatilo' u 73. minuti. Džeko je izašao sam pred golmana Kasparova i nesebično uposlio usamljenog Muslimovića, kome nije bilo teško da sa dva metra postigne gol za konačnih 2:0.

Za reprezentaciju BiH u ovom meču nastupili su: Supić, Jahić, Nadarević, Spahić, Vladavić Rahimić, Salihović, Muratović (od 64. Pjanić), Ibričić (od 86. Bajramović), Ibišević (68. Muslimović) i Džeko. U narednom kolu reprezentacija BiH 9. septembra u Zenici dočekuje Tursku.

Autor:Agencija Fena

Odgovorni urednik: Mehmed Smajić