Bayern uprkos poraza pobjednik u grupi

24. novembar 2010

Dvije sedmice pred okončanje utakmica za plasman u osmine finala, Bayern je osigurao prvo mjesto u svojoj kvalifikacionoj grupi Lige šampiona. Bayernu je za prvo mjesto bio dovoljan čak i poraz protiv Rome od 2:3.

Sa utakmice Bayern - RomaFoto: AP

Do sada se u kvalifikacionim utakmicama Lige šampiona još nikada nije desilo da Bayern München prokocka prednost od 2:0, koju je imao u prvom dijelu utakmice protiv Rome. Pa ipak i pored poraza od 2:3, Bayern je osigurao pobjedu u svojoj grupi. Za osminu finala Bayern se kvalifikovao još tokom prethodne utakmice. No, tokom jučerašnjeg meča (23.11.2010.) Mario Gomez se pobrinuo da dovede Bayern u vođstvo. No, igračima Rome je u drugom poluvremenu uspjelo da preokrenu igru u svoju korist i spriječe Bayern da ostvari petu pobjedu u petoj kvalifikacionoj grupi. Manadžer Bayerna Christian Nerlinger kaže da ga to ljuti, jer je Bayern u prvom poluvremenu odlično igrao i otišao na pauzu sa zasluženim rezultatom od 2:0. "Drugo poluvrijeme predstavljalo je pravi preokret. Naravno da smo razočarani. Pa ipak, cilj je ostvaren. Mi smo prvaci u našoj kvalifikacionoj grupi.. Ali činjenica da smo u drugom poluvremenu zaradili tri gola, ne može nas napraviti sretnima", rekao je manadžer Bayerna Christian Nerlinger.

Fußball Champions League Bayern gegen Rom Gomez
Mario Gomez postigao dva prva gola i doveo tim u vođstvo u prvom poluvremenuFoto: AP

Za Bayern bi narednih dana situacija mogla postati jako neprijatna. Petom pobjedom u kvalifikacionoj utakmici Lige šampiona je ovaj tim trebao napuniti baterije i dobiti samopouzdanje za nastavak takmičenja u Bundesligi. Tu je tim trenera Louisa van Gaala na razočaravajućem osmom mjestu – sa 14 poena manje iza prvaka tabele Borussie Dortmund.

Schalke pred važnom utakmicom

Kada je u pitanju Bundesliga, za Schalke 04 situacija je više nego razočaravajuća, moglo bi se čak reći - katastrofalna. Ovaj tim je ipak u posljednje tri utakmice osvojio sedam poena i popeo se na 15. mjesto. Pred važnu utakmicu Lige šampiona protiv francuskog tima Olympique Lyon, atmosfera među igračima je dobra, kaže golman Schalkea Manuel Neuer i poziva ipak na oprez. "Znamo da ovako ne možemo nastaviti. Moramo se dobro potruditi i odraditi naš posao. Lyon je veoma snažan protivnik. U gostujućoj utakmici smo vidjeli kako je teško igrati protiv ovog tima", kaže Neuer.

Schalke 04 vs. Werder Bremen FLASH Galerie
Schalke 04 savladao protekle subote u Gelsenkirchenu Werder Bremen sa 4:0Foto: picture-alliance/dpa

Utakmicu u Francuskoj Lyon je dobio rezultatom 1:0. Schalke je sa sedam poena iz četiri kvalifikacione utakmice Lige šampiona drugi u grupi i ima dobre šanse da se plasira u novo kolo. Pobjedom nad Lyonom u utakmici koja se igra u srijedu i eventualnim porazom protiv trećeplasiranog tima Benfica Lissabon Schalke bi se ranije mogao plasirati u osminu finala.

Werder Bremen, koji se praktično može oprostiti od Lige šampiona, igra također u srijedu i to protiv tima Tottenham Hotspur. Momčad trenera Thomasa Schaafa je u četiri utakmice uspjela sakupiti samo dva poena. I u Bundesligi je Werder na 12. mjesto na tabeli, udaljen od bilo kakve mogućnosti ostvarenja nekog od sezonskih ciljeva. Ovaj tim je upravo protiv Schalkea poražen sa 0:4. Puno igrača je povrijeđeno ili zbog crvenih kartona imaju zabrane igre, tako da je trener Schaaf morao posegnuti i za igračima-amaterima.

"Možda je upravo čar svega što imamo situaciju, u kojoj se od nas ne očekuje mnogo. I pored toga pokušaćemo ostvariti dobar rezultat", zaključuje trener Werdera Thomas Schaaf.

Autor: Olivia Fritz/ Jasmina Rose

Odg. urednik: Azer Slanjankić