Barcelona je za Bayer bila prevelik zalogaj

15. februar 2012

Nogometno čudo se ipak nije dogodilo. Bayer iz Leverkusena je u osmini finala Lige šampiona poražen od FC Barcelone 1:3. U uzvratnom susretu 7. marta bi „apotekari“ mogli doživjeti isti debakl ili će opet očekivati čudo.

Za navijače Bayera, koji se u Bundesligi nalazi na šest mjestu, prvo poluvrijeme je bilo potpuno razočarenje. Naime, prvaci Španije su u prvih 45. minuta dominirali igrom. Direktor Bayera Wolfgang Holzhäuser kaže da je utakmica "završena rezultatom, koji smo nažalost morali očekivati. Rezultat je na mjestu jer je Barcelona bila bolja. Na početku smo bili previše pasivni“.

Nogometaši Leverkusena na početku igre nisu bili samouvjereni i previše su pokazali poštovanja prema „umjetnicima s loptom“ oko Andreasa Inieste i Lionela Messia. Tako se tim trenera Robina Dutta skoro samo ograničio na defanzivnu igru. Barcelonini nogometaši su suvereno dominirali igrom.

Drugo poluvrijeme je ipak malo obećavalo
Drugo poluvrijeme je ipak malo obećavaloFoto: Reuters

Međutim, do prve šanse Messi & Co. su ipak čekali 41 minutu. Nakon odličnog dodavanja najboljeg nogometaša na svijetu (Messi) Alexisu Sanchezu nije preostalo ništa drugo nego da zatrese protivničku mrežu. Domaćini u prvom polovrumenu skoro da i nisu ulazili u protivnički šesnaesterac.

„Ponekad je frustrirajuće kada morate gledati kako igrači imaju problem uzeti loptu. Sve to dok protivnička ekipa s loptom radi šta hoće. To nije jednostavno. Ukoliko i uzmete loptu, onda ste već na izmaku snage. Međutim, drugo poluvrijeme je bilo dosta bolje“, kaže Holzhäuser.

Kako pobijediti Barcelonu sa tri gola razlike?

Nogometaši Bayera su u drugom poluvremenu igrali dosta hrabrije, što se isplatilo. U 52. minuti je Michael Kadlec izjednačio rezultat. Međutim, samo tri minute kasnije su gosti ponovo došli u vodstvo. Renato Augusto je nekoliko minuta kasnije imao dobru šansu da ponovo izjednači. U 65. minuti je Gonzalo Castro odlično šutirao loptu koja je ipak samo udarila u stativu gola na kojem se nalazio Victor Valdes. Nakon ove, veoma turbulentne faze, Barcelona je ponovo igru držala u svojim rukama. U 89. minuti je Messi postigao treći gol za Barcelonu. Na kraju je to bila zaslužena pobjeda (3:1).

Šanse Bayera da se plasira u dalji tok takmičenja su nakon poraza od Barcelone veoma male. „Bila bi čista laž kada bismo rekli da ćemo u Barceloni nastupiti sa velikim nadama“, kaže direktor Holzhäuser. Naime, Bayer bi u uzvratnoj utakmici (7.3.2012.) morao pobijediti Barcelonu sa tri gola razlike. Za navijače Bayera iz Leverkusena je ovo bila utakmica godine. Pažnju navijača (29.400) je najviše plijenio Lionel Messi.

Najviše pažnje je privlačio Messi
Najviše pažnje je privlačio MessiFoto: AP

Drugi preostali bundesligaš u „kraljevskoj klasi“ u osmini finala je Bayern iz Müchena koji se u srijedu 22.2.2012 sastaje sa FC-om iz Basela. Ove sedmice se igraju i susreti Evropske lige. Dva bundesligaša, Hannover 96 i FC Schalke 04, igraju u četvrtak (16.2.2012). Schalke odlazi u goste trećeplasiranom u češkoj ligi FC Viktoria Pilsen. Hannover na domaćem terenu dočekuje FC Bügge iz Belgije.

Autori: Arnulf Boettcher / Mehmed Smajić

Odgovorna urednica: Marina Martinović