2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Bajern se trijumfalno oprostio od "Olympia stadiona" u Minhenu

15. maj 2005

Fudbaleri minhenskog Bajerna trijumfom nad Nirnbergom 6:3 u 33. kolu Bundeslige oprostili su se od "Olimpijskoj stadiona", jednog od najpoznatijih sportskih objekata u svijetu. Bajern, koji je još prije dvije nedjelje osigurao 19. titulu šampiona Njemačke, od sljedeće sezone igraće na novoj, 280 miliona eura vrijednoj "Alijanc Areni".

Olymipia stadion
Olymipia stadionFoto: picture-alliance / ASA

Tim iz Minhena je svojim navijačima priredio lijepu predstavu za rastanak i do kraja prvog poluvremena utakmice sa Nirnbergom stekao prednost od 5:0. Menadžer Bajerna Uli Henes.

«Naša ekipa je danas ovom stadionu upriličila veličanstven oproštaj. Igru kakvu smo u priličili u prvom poluvremenu je ovaj stadion zaslužio, riječi su menadžera Bayerna.

"Olimpijski stadion" je izgrađen za Ljetnje olimpijske igre 1972. godine. Selekcija Zapadne Njemačke je na njemu osvojila Svjetsko prvenstvo, a objekat je bio i domaćin finala Evropskog prvenstva 1988. godine kada je Holandija golom Marka Van Bastena pobjedila tadašnji Sovjetski Savez.

Bajern je prvu utakmicu Bundeslige na "Olimpijskom stadionu" odigrao juna 1972. godine. Nova "Alijanc Arena" biće mjesto na kome će se igrati prvi meč fudbalskog Svjetskog prvenstva sljedeće godine.

Po završetku SP na "Alijanc Areni" igraće Bajern i gradski rivalMinhen 1860. Koncerti i festivali nastaviće da se održavaju na "Olimpijskom stadionu", ali je malo vjerovatno da će se na njemu ponovo igrati vrhunski fudbal.