Lipovac14. februar 2005

Poslije osam godina Arminija pobijedila Bajern.snijeg i vjetar otežali uvjete za igru.Barbarez opet strijelac za Hamburg.

Oliver Kan /Bajern/je bijesnio nakon tri gola u Bilefeldu
Oliver Kan /Bajern/je bijesnio nakon tri gola u BilefelduFoto: AP

Proteklo 21.kolo Bundeslige igrano je u sniježnom ambijentu i na zaledjenom terenu u Bilefeldu, neočekivano se pokliznuo vodeći “Bajern” Minhen!”Arminija” je savladala lidera prvenstva sa 3:1,

te je “Šalke” dočekao svojih pet minuta, pošto se pobjedom protiv “Volksburga” od 3:0 izjednačio sa “Bajernom” po broju bodova-41.

Prvenstvo,odnosno borba za titulu sada su ponovo dobili na neizvjesnosti.

"Bajern" je devet utakmica neporazen, stigao u Bilefeld,a domacin vec sedam kola,pak, nije znao za pobjedu. Sve je,dakle, govrilo u korist lidera prvenstva,ali su se domaćini u sniježnom ambijentu bolje snašli.

Rezervni igracc Policelo je,nakon jednog centaršuta pred gol Kahna,glavom zatresao mrežu, a trener Maghat je poskočio sa klupe kivan na reprezentativca Balaka,koji je direktnog protivnika ostavio samog u petercu,sto je domacinu donijelo vodjstvo.

"Bajern" je preuzeo inicjativu,ali je domacim na svom terenu vrebao na kontre,preko brzog Juznoafrikanca Dajron Baklija.

Iz jedne takve kontre upravo je ovaj igrač postigao i drugi gol za "Arminiju",pa je trener "Bajerna"Magat morao zaigrati na poslednju kartu,posto je uveo u igru Mehmeda Šola.

Samo minut poslije drugog gola domacina, Brazilac Lucio je iz slobodnog udarca, lijepim efeom, zatresao mrežu i pobudio nadu da bi vodeci tim prvenstva mogao spasiti bod. Ali,u poslednjim minutama,ponovo kontra preko Baklija, za treci gol i veliko slavlje navijacca ”Arminije”. Prva pobjeda u drugom dijelu prvenstva i to protiv jakog ”Bajerna”! Ovo je,inače, prva pobjeda ”Arminije" protiv "Bajerna" poslije osam godina!

Trener gostiju Magat je priznao da se njegovi igrači nisu najbolje nsasli na snijeznoj vijavici,te da su u mislima imali Čelzi i Ligu šampiona:

"Prede nama su teški zadaci u oprvenstvu i Ligi šampiona. Bilo bi dobro,naravno,da smo pobijedili i zadržali distancu prema pratiocima,ovako su oni ponovo u igri za titulu.Naši igrački kvaliteti na zaledjenom terenu nisu mogli doći do izražaja i odlučila je borbenost i želja domaćina”-rekao je Magat.

"Šalke" je strepio od "Wolsburga”,kojem u nastavku ništa ne polazi za rukom,premda je u prvom dijelu dugo bio vodeća ekipa Bundeslige. Iako bez Krstajica i Bordona,para pouzdanih stopera,”Šalke” je poveo golom crnoputog Asamoe,koji je odlično glavom zatresao mrežu.Malo kasnije, isto je ucinio Danac Ebe Sand,ponajbolji skakač u ligi.”Volksburg” je,pak, djelovao anemicno,pa je na kraju primio i treci gol,kojeg je postigao mladi reprezentativav Njemačke Hajnke.

Ovo je četvrti poraz ”Volksburga” u nastavku prvenstva, u isto toliko utakmica. Trener Geretz je sada na vatri,jer se ekipa ne može prepoznati. Ako u narednom kolu ne osvoji bodove,teško da će još dugo ostati na kormilu kluba iz grada ”Folksvagena”.

Sergej Barbarez u dresu ”Hamburga” igra i dalje odlično.

Protiv "Štutgarta" je postigao vodeći gol,da bi gosti izjednačili.

Ali, u poslednjoj minuti stadion se prolomio od oduševljenja. Naime,pobjedonosni gol, protiv jakog ”Štutgarta” koji je držao remi, nakon centaršuta postigao je Holandjanin van Bojten,sto je ”HSV” dovelo na visoko sedmo mjesto sa 34 boda,samo bod manje od "Bajer"Leverkuzena i "Herte"Berlin!

Sada je lučki grad na Elbi u euforičnoj fudbalskoj groznici i sanja se o novom izlasku u Evropu! Tomas Doll trener koji je preporodio fudbalski Hamburg kaže:

"Pobjedom smo iskoračili korak više na tabeli.Pobijedili smo jaku ekipu Štutgarta i pokazali da smo ravnopravan protivnik svima u bundesligi.Rekao bih iapk,da je Bajern-Minhen za koplje iznad svih.

Neutralisali smo pokretljivog protivnika i golove postigli,poslije prekida igre,što je postala naša specijalnost.Trebamo prvo radovati se ovoj pobjedi,a onda dolazi Kajserslautern i vidjećemo da li će i dalje ići dobro”-rekao je Doll.

Jos jedan Mostarac je itekako zadovoljan-Enver Marić.

Nekadašnja legenda "Veleza" kao trener ”Herte” bere plodove svoga rada sa golmanaima. Njegov ucenik Fidler,nakon odlaska Madjara Kiralija, postao je pouzdan i siguran golman,o čemu svjedoci podatak da se mrezza ”Herte” najmanje puta zatresla-svega 18! Pri svemu tome,”Herta” je pobijedila ”Nirnberg” sa 2:1,istina pomalo sretnim golom u poslednjoj minuti,preko Antona Višniareka,koji je dobio priliku u drugom dijelu utakmice i na najbolji nacin je iskoristio. Igrač odluke bio je ponovo omaleni Turčin Basturk,koji je pravio pravi dar-mar na gostujućoj polovini.

Nad njim je napravljen prekršaj za centaršut iz kojeg je Višnijarek postigao pobjedonosni gol.

”Herta” je sada 11 kola bez poraza,a počela je pobjedjivati i kod kucce,pa je postala aspirant i za Ligu šammpiona.

Koliko juce, u proslom prvenstvum, ”Herta” je tavorila na zaccelju i borila se za opstanak! Trener Falko Goz je zaista preporodio ekipu,a Marić ce reci,da je to trener koji posebno dobro motiviss ei priprema ekipu.Zna prostoi sve o svakom igracu protivnicke ekipe.No, veliki gubitak za sigurnu odbranu ”Herte-” je povreda stopera Josipa Simunića,Autralca sa hrvatskim pasosem,cija povreda bar po prvim reakcijama,nije bezazlena. Simunic je po ocjenama ”Kickera”medju deset najbolje ocijenjenih igrača Bundeslige!

"Bajer"Leverkusen je zaboravio na poraz u derbiju protiv ”Bajerna” na Olimpijaparku u prošlom kolu, i sigurnom igrom kod kuće savladao novajliju ”Manjc” sa 2:0. Tako je tim”farmaceuta”i dalje u vrhu,na 6.mjestu sa 3 pobjde u četiri utakmice nastavka prvenstva.

Posebna priča je ”Werder”Bremen,koji polako ali sigurno pristiže u vrh tabele.Nakon pobjede protiv “Borusije” Menhengladbah od 2.0,aktuelčni prvak Njemačke izbio je na treće mjesto.

Oba gola,zanimljivo,posigli su debitanti.Prvi 18-goduisnji Handt,igrac juniora"Werdera", a drugi igrac slavnog imena Zidan,Egipcanin Mohamed,koji je u Bremen doveden iz Danske,gdje je pokazao vrhunsko umijeće s loptom i bio golgeter lige.

Oba momka su dobila priliku zaigrati,posto je Ivan Klasnić povrijedjen,a Nelson Valdez nije imao pravo nastupa zbog pet žtih kartona. Junior Handt je sretan zbod uspješnog debija i kaže:

O TON Hand

"

”Presretan sam jer su treneri vjerovali u mene,opružili mi priliku,pored toliko vrsnih napadača i ja sam je iskoristio,te vjerujem,vratio na najbolji način,postigavši vodeći gol”.

"Borusija"Dortmund je u previranjima zbog milionskih dugova.Ali, polako bjezi sa dna tabele.Najnovija pobjeda protiv "Bohuma" golom kolosa Jana Kolera,gotovo je odagnala strah od ispadanja.

Utoliko prije sto su tri poslednje ekipe sve dalje od luke spasa. ”Hansa” Roštok je ubjedljivo poslednja,sa 13 bodova u 21 utakmici,poslije praza u Kajserslauternu,dok je ”Frajburg” kod kućesanjao o pobjedi protiv ”Hanovera” za iskorak sa dna,ali je nije ostvario.

Bosanac Zlatan Bajramović igrao je dobro i bio najopasniji igrač po gol Hanovera, ali je to bilo nedovoljno za pobjedu.