Bajern osvojio titulu njemačkog kupa

Zdravko Lipovac20. april 2008

Bajern je osvojio titulu u njemačkog kupa pobjedom od 2:1 protiv Borusije Dormund na Olimpijskom satadionu u Berlinu. Golove postigao Luka Toni u regularnom toku i podužetku.

Riberi, Kloze i Lukatoni: Luka Toni je u svojoj debitantskoj sezoni u Bajernu postigao 35 golova.
Riberi, Kloze i Toni: Luka Toni je u svojoj debitantskoj sezoni u Bajernu postigao 35 golova.Foto: AP

Samouvjerenost je Bajern umalo koštala titule. Nakon vodstva u 14 minuti Bajern (Bayern) je tek igrao toliko da očuva vodstvo. Međutim, u posljednjoj minuti tzv. sudijskog vremena, Petrić je iz gužve šutirao, lopta se odbila od van Bomela i odsjela u mreži. Izjednačujući gol je šokirao Bajern, pa se činilo da je Borusija bliža trijumfu, iako je nakon dugog žutog kartona, zbog faula, isključen Blažikovski. Međutim, Luka Toni je još jednom pokazao da ga opravdano mjere sa legendarnim Bajenovim golgeterom Gerd Milerom. U prvom produžetku je Podolski šutirao, lopta se odbila pravo na nogu dugogonog centarfora, koji je mahinalno regovao i lopta je završila u mreži.

Posljednje finale kupa za Olivera Kana?

Bilo je ovo vjerovatno njegovo posljednje, sedmo, finale kupa.
Bilo je ovo vjerovatno njegovo posljednje, sedmo, finale kupa.Foto: AP

Nakon što je sudija odsvirao kraj drugog nastavka, svi igrači pobjedničke ekipe pohitali su prema svom golu, kako bi čestitali kapitenu i golmanu Oliveru Kanu (Oliver Kahn). Kann je nakon utakmice izjavio: „Kada znaš da je ovo posljednje finale u Berinu, onda se treba malo opustiti i sebi dati oduška. Bila je ovo dosta naporna utakmica. Mogli smo sve izgubiti. Ali, taj gol u 90 minuti me prosto progoni. Ipak, znali smo da je pred nama još pola sata igre u produžecima i sreća je u odlučujućim trenucima pomalo bila na našoj strani.“ Kahn je podigao pobjednički pehar i uz medalje pobjednicima, primio i čestitke njemačkog predsjednika Horsta Kelera. U opštem slavlju, Francuz Riberi je uzeo veliki pozlaćeni pehar i s njim otrčao dalje, kao da ga želi ukrasti. Uvjek spreman za šalu on je uz Tonija najzaslužniji za prvu titulu.

Borusija nadmoćnija, ali sa manje sreće

Slavlje Mladena Petrića je kratko trajalo
Slavlje Mladena Petrića je kratko trajaloFoto: AP

Ekipa iz Dortmunda je bila nadmoćnija, posebno u drugom dijelu. Bar je opravdala povjerenje neizvjesnosti u finalu, iako je prije dvije nedjelje u Minhenu od istog protivnika primila pet golova. Sebastijan Kehl jedan od boljih u ekipi crno-žutih iz Dotmunda kaže: “Zaista nam je teško pao poraz. Izjednačili smo u 91. minuti. Bili smo hrabriji i nadmoćniji. Bilo bi zasluženo da smo pobjedili. Ali, na kraju smo ostali sa igračem manje. Bajern smo, ipak, dobro namučili. Videli ste i sam Luka Toni, stijelac pobjedničkog gola, nije vidio loptu, nego je mahinalno ispružio nogu i lopta se odbila u našu mrežu. Tako se praznih ruku vraćamo kuci.“

Za utjehu, Borusija će igrati u Kupu UEFA, pošto je Bajern budući šampion, ima deset bodova prednosti i u pet preostalih utakmica do kraja, teško da mu neko može pomutiti novo slavlje. Kako je Bajern i u poufinalu Kupa UEFA, moglo bi se dogoditi da osvoji i ovo evropsko takmičenje. Tripl - trostruka kruna bila bi nagrada za jednu moćnu ekipu i trenera Otmara Hizfelda, koji se na kraju sezone vraća u Švicarsku, gdje nakon EP 2008., preuzima reprezentaciju svoje zemlje.