САЩ и депортациите: Обама и Тръмп не правят "едно и също"
16 февруари 2026
Имиграционната политика на американския президент Доналд Тръмп е все по-непопулярна. Вече две трети от американците казват, че дейността на Имиграционната и митническа служба (ICE) е преминала граници, които смятат за приемливи. В същото време в социалните мрежи потребители твърдят, че Тръмп не прави нищо по-различно от предишни президенти. Екипът за проверка на фактите на ДВ провери тези твърдения.
Еднакъв брой смъртни случаи в ареста при Тръмп и Обама?
Твърдение: Потребител пише, че по време на двата мандата на Барак Обама (2009-2017) като президент на САЩ общо 56 души са починали в центрове за задържане на ICE. Според този и други профили в социалните мрежи това е знак за двойни стандарти - при управлението на Тръмп ситуацията е подобна, но той е демонизиран, казват тези хора.
Проверка на фактите: Подвеждащо
Броят 56 смъртни случая по времето на Обама не е напълно верен. Числото идва от доклада на ACLU/DWN/NIJC от 2016 година Fatal Neglect: How ICE Ignores Deaths in Detention, но той обхваща само периода до началото на 2016, преди последната година от мандата на Обама. Според списък на ICE общо 67 задържани умират през осемте години на Обама като президент (2009–2017).
Броят на смъртните случаи сред задържани от ICE е по-висок по времето на Доналд Тръмп, както показва инфографиката. Засега броят е 83 смъртни случая.
Във втория мандат на Тръмп се отбелязва рязък скок. ICE брои смъртните случаи в докладите си по финансовата година (от октомври до септември), но ако погледнем първите 12 месеца от втория му мандат, има 37 смъртни случая.
Общият брой смъртни случаи през първата година от втория мандат на Тръмп е сравним с броя смъртни случаи по времето на Обама за четири години.
Професорът по имиграционно право Сезар Куатемок Гарсия Ернандес от Щатския университет в Охайо казва пред ДВ: "Администрацията на Тръмп в момента е на път да отбележи най-големия брой смъртни случаи сред задържани от ICE". Според него това се дължи на повече задържани хора и по-дълги периоди на задържане.
Смъртните случаи в ареста са отделни от тези, свързани с действия по прилагане на закона от ICE. Така например двата случая от Минесота, предизвикали възмущение и протести - убийствата на американците Рене Гуд и Алекс Прети, не са част от този брой.
Повече депортации при Обама?
Твърдение: "Хората не разбират, че Обама и други президенти преди това са поддържали съвсем същите тези за депортациите", пише потребител в Х. Мнозина в социалните мрежи твърдят, че Обама е депортирал повече хора от Тръмп.
Проверка на фактите: Подвеждащо
През двата мандата на Обама са депортирани 3,1 млн. души, като най-големият брой депортации е през 2012 година - 407 000. През първия мандат на Тръмп са депортирани 932 000 души - най-много са през 2019 година - 269 000, според данните от Syracuse University's TRAC (Transactional Records Access Clearinghouse).
Няма как да се изчисли точният брой депортирани от началото на втория мандат на Тръмп, тъй като администрацията спря да обновява федералните данни. Предполага се, че броят е около 300 000.
Депортации от вътрешността и на границата
На пръв поглед изглежда, че Обама е депортирал много повече хора. Но има важна подробност, която се пренебрегва при тези сравнения. Експертите подчертават, че комбинирането на числата от връщанията на самата граница и депортациите на вече установени в страната хора създава погрешна представа.
Ако се погледнат само депортациите от вътрешността на САЩ сравнението става съвсем различно. През есента на 2025 депортациите от вътрешността са четири пъти повече в сравнение със средното през мандата на Байдън например, показва анализ на Deportation Data Project.
"През втората половина на 2025 администрацията на Тръмп депортира повече хора от страната, отколкото който и да е кабинет през това столетие."
Повечето от депортациите, извършени от администрацията на Обама, са от затвори - на осъдени и излежаващи присъди. Кабинетът на президента от Демократическата партия обаче използва много широка дефиниция на термина "престъпници", като това включва и хора с незначителни пътни нарушения.
При Тръмп ICE се фокусира много повече върху хора, които не са извършвали никакви престъпления и арестува хора в градовете, а не депортира такива от затворите. Тръмп оттегли и защитения статут на бежанци от държави като Сомалия, Хаити и Венецуела.
Друга причина общият брой на депортациите при Тръмп да е по-малък е, че опитите да се пресича южната граница на САЩ от мигранти са все по-малко. Този спад започна още в края на 2024, когато Байдън постигна споразумение с Мексико и централноамериканските държави за засилена гранична охрана.
Обама и Тръмп не правят "едно и също"
Твърдение: "ICE по време на Обама през 2016 правят същите неща, както сега", пише един потребител в Х. И други публикуват подобни твърдения.
Проверка на фактите: Подвеждащо
"Аз мисля, че са фундаментално различни", казва един от директорите на Центъра за имиграционно право и политика към университета UCLA и бивш съветник на Обама Хироши Мотомура. Подходът на Обама включваше стриктно следене на границата и той беше критикуван за това, въпреки че потребителите в социалните мрежи твърдят, че такова нещо не се е случвало.
В същото време Обама беше по-мек спрямо установените вече мигранти. В една популярна своя реч той дори каза, че иска да депортира "престъпници, а не семейства". Негово дело е и т.нар. Програма за "отложено действие за пристигналите като деца", която защитаваше децата на нелегалните имигранти от депортация.
Тръмп драстично разшири мащаба на прилагането на имиграционното законодателство. Неговата администрация увеличи бюджета за прилагането му, както и капацитета на страната за задържане, сключи споразумения с други страни, за да позволи депортации към тях, и уволни съдии по имиграционно право, замествайки ги със "съдии по депортациите". Освен това Тръмп и администрацията му изпозлват термини като "инвазия" и "извънредна ситуация" по адрес на имиграцията - нещо, което предшествениците му никога не са правили.