1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ
Право и правосъдиеБългария

"Храмът на Темида ще рухне, ако не се сменят гнилите темели"

13 май 2026

"Храмът на правосъдието" не може да съществува, ако корумпираните не бъдат изгонени от него”, казва адвокат Михаил Екимджиев. Какво може да се очаква от новото управление по отношение на реформите в съдебната система?

https://p.dw.com/p/5DiOl
Михаил Екимджиев
Какви са стъпките, които трябва да се предприемат, за да се освободи съдебната система в България от зависимостите? Адвокат Михаил Екимджиев отговаря.Снимка: BGNES

ДВ: Вчера на първо четене в парламентарна комисия бе приет проектът на "Прогресивна България" за промени в Закона за съдебната власт с гласовете на всички депутати, представени във временната комисия по правни въпроси. Дава ли ни това основание да констатираме, че мнозинството има волята да изпълни своите обещания пред избирателите? Оптимист ли сте, че ще бъдат пресечени опитите за политическо влияние върху правосъдната система?

Михаил Екимджиев: Моята теза е следната - в генерален план Радев ще се насочи в области като икономика, енергетика, административни реформи и като сръчен военен няма да си отваря втори фронт с Пеевски и Борисов по отношение на техните сериозни инвестиции в съдебната система. Може би те мълчаливо ще го подкрепят в тези негови действия - инфлацията, съкращаване на публични разходи, на административни длъжности, а за сметка на това прокорупционната инфраструктура в съдебната система ще остане непокътната. Още преди изборите тонът беше видимо смекчен, особено от Пеевски, който преди крещеше "Мистър Кеш" и т.н. Същото наблюдавам и от страна на ГЕРБ. Но никой не задава въпроса дали трябва да бъдат махнати "бандитите" от прокуратурата.

Ще се предприемат мерки за нов ВСС, нови правила, чиито позитивни резултати ще бъдат усетени евентуално след десетина години, а дотогава ще се оправдаваме с това, че правосъдието е консервативна система и позитивните ефекти от промените не са бързо видими. И няма да направим нищо радикално за прочистването на системата, за катарзиса.

И както Гешев получи 20 заплати, така един по един ще си отидат пенсионирани или напуснали по взаимно съгласие и Сарафов, и Русинова, и Франтишек - главните герои на 8-те джуджета, които вместо да са в затвора, ще вземат по 20 заплати като награда за лоялна служба. Според мен натам вървим.

ДВ: Но един от най-често повтаряните лозунги по време на предизборната кампания на Румен Радев беше за бърза реформа в съдебната система. За смяна на хората от ВСС.

Михаил Екимджиев: Хората от ВСС трябваше да са сменени преди 3 години,а тези в Инспектората преди 5. Това, че ще осигурят тази смяна не е реформа, а привеждане в изпълнение на действащия закон с някои козметични промени в начина, по който се избират членовете.

Голямата язва в съдебната система е криминализирането на управлението на прокуратурата. Там има престъпници. Не може "Храмът на Темида" да се реставрира и надгражда върху гнили темели. Това ми е предчувствието и смятам, че имам сериозни аргументи, за да го твърдя.

Не може да реформираш една система без да изрежеш гнойните абсцеси в нея. А такива са "бандитите", които са овладели прокуратурата. Не използвам тези нарицателни случайно. Прокуратурата е мафиотизирана. Тя не работи в интерес на обществото, а за частни интереси, за интересите на определени партии, на Пеевски, Борисов и т.н. Очевидно е, че преди да започнем да разграждаме тази система, трябва да изрежем тези токсични образувания. Трябва да се излекуват процесите на загниване, на корупция, които са най-явни. Да изрежем болното и оттам нататък да се насочим към бъдещето с меки еволюционни мерки. В момента много магистрати - особено в прокуратурата - са наметнали тоги и от тях се очаква да гонят "бандитите", а ние сме засипани с данни, че те самите са предрешени "бандити".

ДВ: Какъв е правният механизъм, за да се случи това?

Михаил Екимджиев: Има поне два етапа. Правено е и в Албания, и в Молдова, ако не се лъжа. Това е системата на реподбор.

Има една целева група, която трябва да премине нещо като тест за почтеност. Аз бих предложил в нея да влязат задължително бившите членове на ВСС, всички административни ръководители и всички магистрати, за които има публични данни, че са замесени в афери като "8-те джуджета”, като "Нотариуса”… Всички те се подлагат на тестове за лоялност. И ако не издържиш този тест, съществува оборима презумпция, че ти не притежаваш изискуемите от закона професионални и морални качества - това е базисно изискване на конституцията, за да си магистрат.

Това е начинът да бъдат отсети откровено корумпираните магистрати. Това ще има оздравителен ефект в системата. Европейският опит показва, че не малко от корумпираните сами напускат системата, когато са изправени пред такива тестове. Можем да очакваме, че част от най-брутално мафиотизираните прокурори и съдии ще бъдат отсети.

Паралелно се прави това, на което се поставя началото в парламента - освежаване на ВСС с нови кадри, с нови правила. И ако този нов ВСС избере нов главен прокурор, той да се опита да ангажира и наказателната отговорност на тези корумпирани магистрати, които вече обаче ще бъдат "издухани” от системата чрез тази първа стъпка за реподбор.

ДВ: Кой следва да извършва тази процедура?

Михаил Екимджиев: Трябва да се приеме един закон с еднократно действие - само така той няма да се сблъска челно с конституцията, в чиито мотиви да бъде записано, че ситуацията по върховете на съдебната система, особено в прокуратурата, е нетърпима за една правова държава. Затова се създават органи, които да извършат този реподбор. Моето предложение е това да бъдат върховни съдии от ВКС - анклавът, който в най-малка степен засегнат от мафиотизирането. Опитът в Албания сочи, че там са били привлечени и международни експерти в тази комисия. Нищо не пречи да се поиска сътрудничество от страна на Венецианска комисия, на европейска комисия, от страна на европейска прокуратура. Защото "Храмът на правосъдието" не може да съществува, ако корумпираните не бъдат изгонени от него.

***

Михаил Екимджиев е адвокат, основател на една от водещите неправителствени правозащитни организации в странатаАсоциация за европейска интеграция и права на човека". Има десетки спечелени дела срещу България в ЕСПЧ, много от които са довели до промени в българското законодателство.

 

Еми Барух
Еми Барух авторка и кореспондентка
Прескочи следващия раздел Повече по темата

Повече по темата