1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ
НаукаСъединени американски щати

"Артемис II": "Началото на нашето завръщане на Луната"

Астрид Корал (ARD)
2 април 2026

След повече от половин век астронавти отново излетяха към Луната. Десетдневната мисия "Артемис II" стартира успешно. Тя ще е генералната репетиция за кацането на лунната повърхност, планирано за 2028 година.

https://p.dw.com/p/5BZCY
Стартът на мисията "Артемис II"
"Това е началото на нашето завръщане на Луната", обяви директорът на НАСА след излитанетоСнимка: Jim Watson/AFP

За първи път от над половин век насам астронавти отново излетяха към Луната - с мисията "Артемис II", която стартира на 1 април. Системата за космически полети (Space Launch System - SLS), пренасяща капсулата "Орион", излетя в сряда около 18:35 местно време от космическия център "Кенеди" близо до Кейп Канаверал, щата Флорида. На борда са трима американски и един канадски астронавт.

"Днешният старт е решаващ момент за нашата нация и за всички, които вярват в научната дейност", заяви директорът на НАСА Джаред Айзъкман. "Артемис 2" е началото на "нещо, което е по-голямо от една обикновена мисия. Това е началото на нашето завръщане на Луната – не само за да я посетим, но и за да можем някога да останем в нашата лунна станция", каза още Айзъкман. 

Малко след изстрелването връзката между астронавтите на борда на капсулата "Орион" (американците Рейд Уайзман, Виктор Глоувър и Кристина Кок и канадеца Джереми Хенсън) и контролния център на Земята е била временно прекъсната. Проблемът обаче бързо е бил разрешен, съобщи Айзъкман.

По време на десетдневната мисия e планирано достигане на Луната и прелитане около нейната обратна страна. Това ще е генералната репетиция на НАСА за кацане на лунната повърхност, което се очаква да стане през 2028 година. Сега "Артемис II" трябва да създаде предпоставките за това. Екипажът трябва да проучи и нейния южен полюс.

Астронавтите ще изминат над 2,3 милиона километра

Траекторията на полета на "Артемис II" като цяло наподобява осмица около Земята и Луната. Четиримата астронавти трябва да изминат общо над 2,3 милиона километра. В най-отдалечената точка те ще се намират на около 370 000 километра от Земята, на около 7500 километра зад обратната страна на Луната.

На обратната страна на Луната контактът с наземния контрол ще бъде прекъснат за кратко време. Екипажът на "Орион" ще бъде толкова далече от Земята, колкото никой друг досега. Капсулата лети предимно автоматично, но за целите на тестовете астронавтите трябва да я управляват и ръчно. Те трябва постоянно да проверяват всички системи, както и собственото си здравословно състояние - с помощта на многобройни тестове, сензори и измервания. Четиримата астронавти ще правят и снимки и анализи на Земята и Луната.

Тръмп поздрави НАСА

Още преди излитането американският президент Доналд Тръмп написа в своята онлайн платформа Truth Social следното: "Печелим в космоса, на Земята и навсякъде между тях – икономически, военно, а сега и отвъд звездите." А по време на своето обръщение към нацията на 1 април той поздрави НАСА и "смелите" астронавти. "Това беше наистина впечатляващо", каза той за изстрелването.

В програмата участват много частни космически компании и международни партньори, сред които и Европейската космическа агенция (ESA). Тя предостави, наред с другото, сервизен модул за капсулата "Орион". В бъдеще се предвижда и участието на германски астронавт.

"Ние сме на прага на едно историческо завръщане", заяви шефът на ESA Йозеф Ашбахер по време на пресконференция в Кейп Канаверал. "НАСА отново ще пише история. Това е много вълнуващо за всички нас." Германският астронавт Александър Герст заяви, че вярва, че един ден на Луната ще има европейска изследователска станция. "Луната е просто нашият следващ спътник. Всъщност това е нашият осми континент." Освен това лунната мисия предлага важна перспектива, добави Герст. "Вълнуващо е да можем да покажем и на следващите поколения: ние не само можем да водим войни тук на Земята, но можем и отново да направим нещо наистина великолепно заедно."

Програмата "Артемис" има високи цели

Програмата "Артемис" беше стартирана по време на първия мандат на президента Тръмп. Целта е да се осигури постоянно човешко присъствие на Луната и да се подготвят бъдещи мисии до много по-отдалечния Марс.

По време на мисията "Артемис I" през 2022 безпилотен космически кораб обиколи Луната. След години на подготовка "Артемис II" първоначално трябваше да стартира през февруари, но поради технически проблеми стартът бе изместен за 1 април.

Нийл Армстронг е първият човек, стъпил на Луната - това се случи на 20 юли 1969 година. А последният до този момент е астронавтът от НАСА Юджийн Сернан - с мисията "Аполо-17" през декември 1972 година. САЩ са единствената страна, изпратила дванадесет астронавти на Луната - между 1969 и 1972.

Прескочи следващия раздел Повече по темата