2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

14 май 2006

Български ден в Бундеслигата.Волфсбург с Мариян Христов се спаси от изпадане.Чавдар Янков и Димитър Бербатов бележат в мача между Хановер и Байер Леверкузен. Вердер Бремен побеждава в Хамбург.

Снимка: picture-alliance/dpa

Последният кръг от шампrоната на футболната Бундеслига донесе горчиво разочарование за Кайзерслаутерн и Хамбургершпортферайн. Отборът на Хамбургершпортферайн , който до миналата събота бе единствения що годе конкурент на Байерн Мюнхен в борбата за шампионската титла изгуби вчера на собствен терен пред 57 хиляди зрители с 1:2 в северното дерби срещу Вердер Бремен. В мача на кръга с финален характер Бремен поведе в 27 мнута с гол на Иван Класнич. Хамбургершпортферайн изравни в 59 минута чрез Барбарец. В 72 минута германският национал Мирослав Клозе скрепи победата на Вердер Бремен със своет 25 попадение в този шампионат , с което стана и горлмайстор на Бундеслигата. С тази победа Вердер Бремен измести Хамбургер от второто място , което означава каакто автоматично класиране за Шампионската лига така също и сигурен приход от най-малко десет милиона в този турнир. Сега за да се класира за Шампионската лига Хамбургер ще трябва да преодолее квалификация, където възможни съперници са отбори като Фенербахче Истанбул , Бенфика Лисабон , Динамо Киев или Арсенал Лондон .

Другият мач с финален характер , само че за спасителното 15-то място , бе между отборите на Волфсбург и Кайзерстлаутерн.От самото начало “ вълците” поставиха гостите под натиск като още в третата минута Мариян Христов имаше чудесна голова възможност . От съвсем късо разстояние обаче той отправи топката над вратата. При първото си опасно нападение гостите от Кайзерслатурн поведоха с 1:0 с гол на Халил Алтънтоп .Този резултат се запази до края на първото полувреме.Пре воторото полувреме вълците нападаха с куража на отчаянието и бяха възнаградени с голове на Седрик Макиади в 66 и на Диего Климович в 69 минута. Кайзерслаутерн който се спасяваше само при победа , успя да изравни в 86 минута чрез 18 годишния Цимер , но с това си и и остана-2:2-траур в провинция Райнланд-Пфалц , където “ лаутерите” са култов клуб и ликуване във Волфсбург . Така Мариян Христов , който удивително бързо започна да възвръща формата си остава в елитната Бундеслига. Това е добре , както за самия него така и за българския национален отбор с оглед на евроквалификациите.

Вчерашният последен кръг от шампионата може спокойно да се нарече и “ български ден в Бундеслигата”.Волфсбург с Мариян Христов се спаси от изпадане , Чавдар Янков отбеляза чудесен гол за Хановер в мача срещу Байер Леврекузен за който за последен път се разписа Димитър Бербатов. Пред 47 хиляди зрители в мач с чисто статистическа стойност Хановер и Леверкузен завършиха наравно -два на два След мача Бербатов за пръв път оповести публично решението си да напусне Леверкузен.” Това бе моят последен мач за Байер .Сега ще се заема с нова задача в Тотнъм Хотспърс.В Леверкузен имах прекрасни години, но аз съм професионалист и сега е време да мисля за кариерата си “, заяви Димитър Бербатов цитиран тази сутрин от вестник “ Експрес “. Седмичникът “ Билд ам Зонтаг “пък цитира Бербатов с думите:” Бяха хубави времена , но трябва да мисля за бъдещето си.” “ Бъдещето , пише след това вестникът , се казва британски паунд вместо евро.В спортен аспект Тотнъм не никакво подбрение.Идния сезон лондонския клуб също играе само в турнира за купата на УЕФА както и Леверкузен ,”напомня Билд ам Зонтаг.

Във финансово отношение обаче подобрението изглежда ще е значително.”Предполага се че в Тотнъм Бербатов ще печели до 65 хиляди евро на седмица “, писаха вестниците Билд и Кьолнер Щаданцайгер.Бившият голмайстор на Байер- легендата Улф Кирстен приветства решението на Бербатов с думите: “ Това е правилна стъпка .Сигурен съм че ще се справи и в Англия.Той е як и е опасен голаджия.”

Впрочем след почти шест години в Леверкузен , за играч от световна класа какъвто е Бербатов просто не можеше да има друго решение. Зюддойче Цайтунг цитира спортният директор на Байер Руди Фьолер с думите: “ На нас ни беше ясно че играч като Бербатов ще ни напусне един ден.Така беше с Емерсон , със Зе Роберто с Луцио и с Балак. Такъв е и случая с Бербатов”, на когото коментаторът на телевизионния канал ARD пожела на добър час с думите: “ By ,by Бербатов.Една атракция напуска Бундеслигата”.