2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Най-златните олимпийски игри за България от 21 години

8 август 2021

България си тръгва с три златни медала от олимпийските игри в Токио - повече, отколкото на последните 4 олимпиади.

Olympia 2020 Tokio | Team Bulgarien Rhytmische Sportgymnastik
Снимка: Lisi Niesner/REUTERS

Българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели трети златен медал за България от олимпийските игри в Токио и първи в историята на българската художествена гимнастика. Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова триумфираха в последния ден от XXXII летни олимпийски игри.

Голям успех за българските спортистки

Преди тях златни медали извоюваха Стойка Кръстева в боксовия турнир в категория до 51 килограма и 21-годишната Ивет Горанова, която стана олимпийска шампионка по карате в категория до 55 килограма. Златният медал на Горанова беше първият за български спортист от 2008 година, когато в Пекин гребкинята Румяна Нейкова стана олимпийска шампионка по скиф.

Ивет Горанова спечели първото олимпийско злато за България от 13 години.
Ивет Горанова спечели първото олимпийско злато за България от 13 години.Снимка: Vincent Thian/ASSOCIATED PRESS/picture alliance

С медали от Токио си тръгват и Антоанета Костадинова, която спечели сребро в категорията 10 м. въздушен пистолет, както и Тайбе Юсеин и Евелина Николова, които завоюваха бронзови медали в борбата. Всички български медалистки са жени

Най-успешната олимпиада от години

С шестте медала, спечели от българските спортистки, България се нарежда в топ 30 на най-успешните държави на олимпийските игри в Токио. За последно страната си е тръгвала с толкова много отличия през 2008-а година - 2 златни, 1 сребърен и 9 бронзови медала. Толкова много златни медалисти пък България последно е имала преди 21 години - на Олимпийските игри в Сидни през 2000-а година, когато триумфират Тереза Маринова, Таню Киряков, Мария Гроздева, Гълъбин Боевски  и Армен Назарян.